جذب سرمایه در سایه افزایش سود معادن

رشد اقتصاد معدنی نیازمند ایجاد یک جهش در تولید و فرآوری محصولات معدنی است. موضوعی که به نظر معدنکاران و سرمایه‌گذاران در شرایط کنونی تنها با واگذاری وسعت بالایی از محدوده‌های معدنی محقق نمی‌شود

بلکه باید هم راستا با آن سرمایه کافی به این بخش تزریق شود. جذب سرمایه‌های خارجی یکی از راهکارهای رونق بخش معدن و رفع کمبود نقدینگی است که به دور از مشکلات تحریم‌ها، در پیچ و خم ایجاد رقابت‌پذیری در تولیدات معدنی است. همین چند روز پیش بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش صنایع دریایی در بندرعباس خواستار بررسی سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در مورد شرایط توجیه‌پذیر کردن طرح‌ها برای استفاده از منابع مالی خارجی شد. در وضعیت اقتصادی کنونی به‌طور قطع بخش معدن به‌عنوان یکی از مزیت‌های کشور در اولویت بررسی قرار خواهد گرفت. از این‌رو کارشناسان معتقدند ایران در بخش معدن علاوه بر اینکه باید به سمت تولید با حداکثر ظرفیت پیش برود بلکه باید قوانین و مشکلات دست و پاگیر در فضای کسب‌وکار و زمان طولانی اخذ مجوز را برطرف کند تا سرمایه‌های خارجی در رونق صنایع و معادن به درستی اضافه شود زیرا توسعه معدنی در هر کشوری زمانی محقق می‌شود که به زنجیره‌های تولید بین‌المللی وصل شود و در جریان تحولات جهانی این بخش قرار گیرد تا با فناوری روز هزینه نهایی محصول را کاهش دهند.
افزایش ۳ برابری نقش معدن در رشد اقتصادی مستلزم افزایش تولیدات معدنی است. از این‌رو در کنار فعالیت‌های اکتشافی که از سوی سازمان‌های ذی‌ربط در حال اجراست، تزریق منابع مالی برای تهیه تجهیزات و ماشین‌آلات پیشرفته نیز نیاز جدی است، به همین دلیل در شرایط رکود اقتصادی و کمبود منابع مالی ناشی از کاهش جهانی قیمت نفت، جذب سرمایه‌گذار خارجی در بخش معدن یک نیروی کمکی به حساب می‌آید.
یک استاد اقتصاد با اشاره به اهمیت تکیه بر منابع داخلی برای رسیدن به رشد اقتصادی در کشور به صمت گفت: طبیعی است که توسعه صنعتی در هر کشوری تنها زمانی محقق می‌شود که به منابع داخلی تکیه شود، حال با توجه به اینکه منابع معدنی به‌عنوان مواد اولیه در تولیدات صنایع به همراه نیروی انسانی متبحر و… از مزیت‌های داخلی هستند از این عوامل باید برای کاهش قیمت نهایی محصولات تولیدی در بخش صنایع و… بهره بگیریم تا بتوانیم اقتصاد کشور را بهبود ببخشیم. بهره‌گیری از این مسئله تنها در سایه بومی‌سازی امکانات و توجه به زیرساخت‌ها، فضای کسب‌وکار و اقتصادی کشور امکانپذیر خواهد بود.
محمدقلی یوسفی با بیان اینکه مسیر پیشرفت در کشور تنها با اتصال به زنجیره تولید بین‌المللی محقق می‌شود، افزود: ارتقای سریع فناوری در دنیا شرایط را به گونه‌ای هدایت می‌کند که کشورها برای بهره‌مندی از آن به سمت مشارکت با شرکت‌های بین‌المللی می‌روند. در چنین شرایطی دور ماندن فعالیت‌های معدنی و صنایع ایران از تحولات جهانی منجر به دور شدن سرمایه‌های خارجی به ظرفیت‌های ایران می‌شود. از این رو ارزیابی وضعیت صنایع و معادن ایران که به شناسایی نقاط ضعف و قوت ختم می‌شود، دولت را به سمتی هدایت می‌کند که موانع را برطرف و بازارهای جدیدی را برای عرضه محصولات به وجود آورد تا انگیزه سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بازار ایران بیشتر شود.
رقابت‌پذیری و سرمایه‌گذاری لازم و ملزوم یکدیگر هستند
یک اقتصاددان دیگر با نگاهی به سهم کم بخش معدن در تولید ناخالص ملی، افزود: میزان پایین رقابت‌پذیری محصولات معدنی در کشور با دیدن سهم کم آن در تولید ناخالص ملی نمایان می‌شود، به گونه‌ای که هرقدر نقش یک بخش در رشد اقتصادی کشور کمتر باشد به همان میزان نشان می‌دهد که رقابت‌پذیری در محصولات این بخش بسیار پایین است و کاهش جذب سرمایه‌گذاری را در پی داشته است. بنابراین برای موفقیت در این مسئله باید شرایط افزایش تولید و بهبود صادرات را مدنظر قرار دهیم تا مسائل به گونه‌ای پیش رود که تولیدکنندگان ضمن تدوین برنامه‌هایی برای افزایش تولید، بهبود صادرات را نیز مدنظر قرار دهند.
زمان بندی راهکار تسریع اجرا
علی‌اکبر نیکواقبال با تاکید بر اهمیت زمانبندی در اجرای پروژه‌های معدنی ادامه داد: در ایران وقتی اجرای یک پروژه به دلیل موانع دست و پاگیر به تاخیر می‌افتد و خواب سرمایه، هزینه بازگشت سرمایه را بالا می‌برد، شرایط به گونه‌ای سوق می‌یابد که سرمایه‌گذاران داخلی تنها تا زمانی که از تسهیلات بانکی برخوردار شوند طرح را به سرعت پیگیری می‌کنند و به محض دریافت آن، از اجرای آن دلسرد می‌شوند زیرا داشتن تقاضا عاملی است که ادامه فعالیت و آغاز تولید را برای آنها چالش‌برانگیز کرده است و بازخورد همین مسائل منجر می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی در ورود به معادن ایران محتاط شوند زیرا شرکت‌های بین‌المللی مشاوره‌ای زمانی که یک شرکت بزرگ قصد ورود به ایران را دارد، تمام وضعیت تولید و بازار که ملاک انتخاب ورود سرمایه‌گذار است را مدنظر قرار می‌دهند و به سرمایه‌گذاران منتقل می‌کنند.
او با بیان این نکته که هزینه سربار تولیدات معدنی تنها با ورود فناوری جدید محقق می‌شود، اضافه کرد: هرقدر محصولات معدنی تولیدی ایران با قیمت تمام‌شده پایین‌تری به بازار وارد شوند و شرایط گمرکی محدودیتی برای صادرات این محصولات به بازارهای خارجی ایجاد نکند زمینه جذب سرمایه‌گذار خارجی بیشتر خواهد کرد، زیرا حاشیه سود بالاتر تنها انگیزه ورود سرمایه‌گذاران به کشور ایران است.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر