تیر خلاص بر قلب بازار سرمایه

ازار نیمه‌نفس این روزها در حال بلعیدن اخبار خوب است که با تحلیل‌های کارشناسانه هم نمی‌توان آن را پیش‌بینی کرد. ظاهر امر نشان می‌دهد بازار تمایل دارد به اخبار بد بیشتر واکنش نشان دهد تا اخبار خوب.

خبر نرخ خوراک ۱۳ سنتی پتروشیمی‌ها و نرخ سوخت ۴ سنتی از سویی مورد قطعیت قرار می‌گیرد که فشار فروش را بر بازار بیشتر می‌کند و حالت رکود را در بازار عیمق‌تر، طوری که می‌توان تصور کرد تیر خلاص بر قلب بازار سرمایه را نشانه گرفته است. از سویی با انتشار این خبر در بازار با شایعه بسته شدن اکثر نمادهای بورسی گروه پتروشیمی‌ها روبه‌رو می‌شویم. در گروه متانول‌سازهای پتروشیمی می‌توان پیش‌بینی کرد اکثر این گروه‌ها با تعدیل‌های منفی ناشی از این خبر روبه‌رو می‌شوند و باید درصدد شفاف‌سازی برآیند. در گروه اوره‌سازها وضع کمی بهتر است، زیرا این گروه با افزایش نرخ اوره داخلی، کسری ناشی از رشد نرخ خوراک را جبران می‌کند. در کل به نظر می‌رسد گروه پتروشیمی با این مصوبه نرخ خوراک ۱۳سنتی را روی سود و زیان تولیدات خود لحاظ کند و بخشی از شفاف نبودن این گروه برطرف شده و برآورد سودآوری شرکت‌های گروه و به طبع تصمیم‌گیری برای سهامداران تسهیل شود. البته نباید فراموش کرد که همچنان سایه تک‌نرخی کردن ارز بر سر خوراک پتروشیمی وجود دارد و ریسک افزایش دوباره قیمت خوراک همچنان پابرجاست.

 

به موازات منفی‌شدن بازار بورس با رشد نرخ ارز روبه‌رو می‌شویم. بازی جدیدی که برخی معتقدند دست دولت است و منطقی هم هست. در بازارهای مالی روند اصولی اینگونه است که دلار باید به اندازه اختلاف تورم داخل و خارج در پایان هر سال رشد کند. این روش، یکی از راه‌های سیاست‌های انبساطی دولت است که با این روند تولید داخلی را تقویت و بازارهای مالی را از رکود خارج و جریان صادراتی را بیشتر می‌کند. از طرفی در بازار سهام شاهد آن هستیم که پس از منفی‌های پی‌درپی افرادی درصدد شکار سهم‌های کوچک با شناور سهام پایین به منظور گرفتن گین کوتاه‌مدت هستند که گویا اینبار قرعه به نام گروه «بتامنفی» بازار یعنی گروه قندی افتاده است. با نیم‌نگاهی به بازار می‌توان درک کرد که با این حجم معاملات بازار نمی‌توان شناخت خوبی از این روندها داشت، از این‌رو سرمایه‌گذاران بهتر است با سهامداری در سهم‌های بابنیاد همچنان از این روزهای بازار دور بمانند. سرمایه‌گذاری هوشمند به ارائه روش‌هایی بنیادی از سرمایه‌گذاری می‌پردازد که بر اساس آن می‌توان در بورس به معنی امروزی سرمایه‌گذاری کرد، نه اینکه هر فرد بورسی را سرمایه‌گذار بدانیم. سهامداری اصولی مشخص دارد که در انتهای هر دوره از بازار می‌توان با مشاوره خبره در امر سرمایه‌گذاری به یک دوره از بازدهی و شناسایی سود منتهی شود. سرمایه‌گذاری هوشمند به سهامدار این اطمینان را می‌دهد که آنچه دارد ارزشش کمتر از به عنوان مثال سرمایه‌گذاری در بانک، ملک یا طلا و ارز در کشور نیست. از این‌رو هر روشی جز این، مشمول تعریف سرمایه‌گذاری نیست و استاد فقید بازارهای مالی آقای وارن بافت آن را سفته‌بازی می‌داند.

Print Friendly, PDF & Email