توافق برای تامین ماشین‌آلات معدنی از سوی صنایع ماشین‌سازی

به گزارش خبرنگار اعزامی صمت به نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران در «نیم‌ور» محلات، این نمایشگاه در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان عرصه سنگ داخلی و خارجی بر سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام‌فروشی مواد معدنی به‌ویژه سنگ‌های تزئینی تاکید کرد.

جایگاه نمایشگاه‌های تخصصی در نشان دادن توانمندی‌ها
وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران در شهرستان نیم‌ور محلات استان مرکزی با بیان اینکه در سال گذشته و در حاشیه گرامیداشت هفته دولت رهبر معظم انقلاب تاکید فراوانی بر استفاده از منابع و توانمندی‌های داخلی و همچنین توسعه صادرات داشته‌اند، اظهار کرد: درنظر گرفتن فرماندهی منسجم و پیگیری برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی آن می‌تواند اهداف موردنظر برای خودکفایی کشور را به سرانجام برساند.
مهندس محمدرضا نعمت‌زاده اولویت جمع‌بندی شده در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را افزایش تولید و توسعه صادرات عنوان کرد و افزود: بیشتر این سیاست‌گذاری‌ها برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت گذاشته شد و درپی برنامه‌های ابلاغی، فعال کردن صنایع کوچک و متوسط در دستورکار این وزارتخانه قرار گرفت که خوشبختانه تاکنون بیش از ۸هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط بخش اول تسهیلات مورد نیاز خود را دریافت کرده‌اند و امید است این حرکت صنایعی را که به هر دلیلی دچار مشکل شده و از تولید باز مانده‌اند، دوباره فعال و به چرخه تولید بازگرداند.
وی ابراز کرد: با توجه به وجود معادن غنی، سنگ خام (سنگ کوپ) نباید از کشور خارج شود به همین منظور انجام فرآیند فرآوری سنگ برای توسعه صادرات و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر لازم و ضروری است. زیرا در دنیای ساخت‌وساز امروزی همگام بودن با سلیقه‌های روز دنیا برای به‌دست آوردن بازارهای هدف نقش اساسی دارد.
مهندس نعمت‌زاده با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در زمینه معدن و صنایع وابسته به آن، ادامه داد: برگزاری نمایشگاه‌های سنگ به صورت تخصصی می‌تواند موجب توسعه صنعت سنگ و صادرات آن شود. کشور هم‌اکنون از ماشین‌آلات و تجهیزات مناسبی در زمینه بهره‌برداری و فرآوری سنگ برخوردار است که بیشتر آنها به وسیله متخصصان داخلی طراحی و عرضه شده‌اند. البته تجهیز صنعت سنگ به فناوری‌های جدید علاوه بر جلوگیری از خام‌فروشی، می‌تواند موجب ایجاد جایگاهی برای کشور در بازارهای هدف شود و صاحبان معادن و واحدهای فرآوری در بازارهای هدف حرفی برای گفتن داشته باشند.
وی تصریح کرد: در راستای تجهیز کردن معادن به آخرین فناوری‌های روز دنیا و در توافقات انجام شده با صنایع ماشین‌سازی قرار شد این صنایع با امضای تفاهمنامه با صنایع ماشین‌سازی دنیا انتقال فناوری، ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز را توسعه و در اختیار معدنداران قرار دهند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت برگزاری نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران در نیم‌ور گفت: برگزاری این نمایشگاه در کنار معادن می‌تواند باعث گسترش تولید و صادرات سنگ و باعث حضور تاجران و بازرگانان و فعالان عرصه سنگ و تبادل فناوری شود.

برطرف کردن مشکلات واحدها در دستور کار
بعد از جنگ تحمیلی، جنگ تحریمی بیشترین آسیب‌ها را به استان‌های صنعتی کشور ازجمله استان مرکزی وارد کرده است.
استاندار استان مرکزی در آیین گشایش نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران در نیم‌ور محلات با بیان این مطلب اظهار کرد: در طول بازه زمانی سال‌های ۸۵ تا ۹۲، بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی و معدنی استان دچار آسیب‌های جدی شدند که خارج شدن این واحدها از روند تولید باعث بی‌بهرگی استان از سرمایه بیش از ۳هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی
شد. ابلاغ بخشنامه اجرای طرح‌های عارضه‌یابی و شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی و معدنی به سازمان‌های مرتبط با واحدهای تولیدی و معدنی مهم‌ترین رویکرد دولت یازدهم به منظور برطرف کردن آسیب‌های احتمالی است که محمود زمانی قمی به آن اشاره کرد و افزود: با دستیابی به اطلاعات لازم در مرحله نخست، رسیدگی به واحدهای فعال و نیمه‌فعال برای احیا و توسعه تولید در آنها در دستور کار قرار گرفت و در مراحل بعد با تزریق تسهیلات و رایزنی با دستگاه‌های مرتبط تا حدود زیادی مشکلات موجود برطرف شده و تعداد زیادی از واحدهای راکد و نیمه‌فعال به چرخه تولید
بازگشتند.

تجمیع نمایشگاه‌ها
اجرای اصل۴۴ قانون اساسی مبنی بر خصوصی‌سازی در شهرستان نیم‌ور محلات از مهم‌ترین نشانه‌های فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی بخش خصوصی است که نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در آیین گشایش نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران به آن اشاره کرد و گفت: ظرفیت‌های سنگی نهفته و موفقیت‌های به‌دست آمده در زمینه استخراج و فرآوری سنگ باعث شده شهرستان نیم‌ور به‌عنوان پایتخت سنگ کشور شناخته شود.
شهرستان محلات دارای ۱۱۵ معدن است که از این تعداد هم‌اکنون فقط ۷۰ معدن فعال وجود دارد تا ۶۳ معدن آن در زمینه استخراج سنگ تراورتن فعالیت کنند. علیرضا سلیمی با اشاره به این مطلب ابراز کرد: انعطاف‌پذیری، تنوع رنگ و جایگاه ویژه سنگ‌های تراورتن باعث شده تاکنون ۳۰میلیون تن از ذخیره این سنگ در شهرستان محلات شناسایی و سالانه حدود ۲میلیون تن آن برداشت شود تا ۲درصد کل سنگ برداشتی جهان را به خود اختصاص دهد. وجود بیش از ۲۸۰ واحد فعال فرآوری سنگ در شهرستان محلات موجب شده سالانه بیش از ۱۸میلیون متر مربع سنگ در این واحدها فرآوری و به بازار عرضه شود.
سلیمی این را گفت و ادامه داد: با توجه به ظرفیت فرآوری بیش از ۱۳میلیون متر مربعی سنگ در کل کشور، شهرستان محلات فرآوری حدود ۱۳/۳ درصد کل سنگ کشور را به خود اختصاص داده تا این امر نشان از توانمندی‌های موجود در این شهرستان باشد. این در حالی است که هم‌اکنون عملیات ساخت ۸۰ واحد فرآوری دیگر در این شهرستان در دستور کار قرار گرفته که با توجه به توانمندی‌های موجود پیش‌بینی می‌شود بتوان از هزار واحد فرآوری در این شهرستان بهره‌برداری کرد.
ایجاد بیش از ۱۰هزار فرصت شغلی در واحدهای معدنی و فرآوری سنگ در شهرستان محلات از مهم‌ترین ویژگی‌های معدنی موجود است که نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی به آن اشاره کرد و افزود: در سال‌های نخست انقلاب فقط حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در عرصه استخراج سنگ در این شهرستان فعالیت می‌کردند که هم‌اکنون این تعداد به ۱۰هزار نفر رسیده که این تعداد فعال درخواست‌هایی مانند ایجاد ثبات در بازار سنگ، کنترل نوسان قیمتی در بازار سنگ، تنظیم سیاست‌های نظام پولی و بانکی، کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی برای واحدهای صنعتی و معدنی، همراه کردن بانک‌ها با سیاست‌های تولیدی و اقتصاد مقاومتی، خارج کردن بانک‌ها از عرصه بنگاهداری اقتصادی و اختصاص تسهیلات براساس اجرای برنامه‌های کارشناسی را دارند که امید است با پیگیری و به سرانجام رسیدن، فعالیت در معادن را بیشتر کند.
ایجاد شهرک تخصصی صادراتی سنگ، فعال کردن تقاضای موثر در بازار سنگ، اجرای سیاست‌های فعال‌سازی پروژه‌های ساختمانی و عمرانی برای خروج از رکود استخراج و فرآوری سنگ از دیگر درخواست‌های معدنداران شهرستان محلات بود که سلیمی با اشاره به آن گفت: امید است با اجرای سیاست تجمیع کل نمایشگاه‌های سنگ در شهرستان محلات علاوه بر افزایش فضای نمایشگاهی، از پراکندگی آنها در سطح کشور جلوگیری کرده و ایجاد نمایشگاه بین‌المللی دائمی در سطح کشور به سرانجام برسد.

سهم اندک صنعت سنگ کشور در بازارهای جهانی
فرماندار شهرستان محلات در آیین گشایش نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ساختمانی ایران در شهرستان نیم‌ور محلات سهم صنعت سنگ کشور را در بازار جهانی سنگ بسیار ناچیز دانست و اظهار کرد: هم‌اکنون بازار سنگ جهان گردش مالی ۲۵میلیارد یورویی را در بر می‌گیرد که متاسفانه سهم ایران از این میزان فقط ۰/۴ درصد است. به همین منظور برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی تخصصی سنگ و صنایع وابسته به آن می‌تواند به‌عنوان دروازه ورودی به بازارهای هدف در نظر گرفته شود.
سید احمد سجادی با بیان اینکه نهمین نمایشگاه سنگ ساختمانی نیم‌ور از لحاظ کیفیت نسبت به دوره‌های پیش، از رشد قابل توجهی برخوردار شده است، افزود: نمایشگاه سال جاری سنگ از نظر افزایش تعداد غرفه و ارتقای کیفی، در سطح مطلوبی قرار دارد که متفاوت از سایر دوره‌های نمایشگاه برگزار می‌شود.
سجادی تاکید کرد: متاسفانه چشم‌انداز خوبی برای صنعت سنگ در ایران وجود ندارد به همین منظور مسئولان و دست‌اندرکاران حوزه سنگ باید با شناسایی نقاط ضعف، رقابت‌پذیر کردن محصول فرآوری شده و افزایش کیفیت به دنبال رشد صنعت سنگ در ایران و حضور در بازارهای جهانی باشند تا سهم کشور از بازارهای بین‌المللی بیشتر شود.
وی با اشاره به وضعیت نامطلوب واحدهای سنگبری در شهرستان محلات اظهار کرد: در این شهرستان ۲۵۰ واحد سنگبری فعالیت دارند که فقط ۱۰درصد آنها توان صادرات داشته و۶۰درصد آنها بیشتر تولید ضایعات دارند و باید با افزایش بهره‌وری، کنترل عوامل تولید، نوسازی تجهیزات و آموزش نیروی کار این میزان از ضایعات را کاهش داد. با کاهش هزینه‌های فرآوری و رقابت‌پذیر کردن محصولات می‌توان به سمت تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کرد.

تجهیز معادن به آخرین فناوری
قرار گرفتن در مسیر رگه‌های معدنی طلا، سرب، روی، مس، آهن، آلومینا، سنگ‌های تزئینی باعث شده استان مرکزی از ۴۸۰ معدن در این زمینه‌ها بهره‌مند شود. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان در حاشیه نهمین نمایشگاه سنگ ساختمانی ایران در نیم‌ور محلات، با اشاره به این آمار به صمت گفت: تا پایان تیر امسال ۱۳۷ پروانه اکتشاف، ۴۵ گواهی کشف و ۴۹۱ پروانه بهره‌برداری از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در بخش معادن صادر شده که در مجموع با ذخیره یک‌میلیون و ۳۳۷هزار و ۴۱۸ تنی، سرمایه‌گذاری ۱۷۰میلیارد و ۷۱میلیون و ۹۰۰هزار تومانی و ظرفیت استخراج سالانه ۲۴میلیون و ۲۸۸هزار تنی برای ۳هزار و ۷۵۰ نفر به شکل مستقیم براساس پروانه بهره‌برداری فرصت شغلی ایجاد شود.
صدور ۱۲ پروانه اکتشاف، ۷ گواهی کشف با ذخیره ۱/۷میلیون تنی و ۱۶ پروانه بهره‌برداری با ذخیره قطعی ۱۶میلیون تنی، جذب سرمایه‌ای بیش از ۵میلیارد و ۶۴۰میلیون تومان، ظرفیت استخراج ۵۳۱هزار تن و ایجاد ۹۷ فرصت شغلی از دیگر اقدامات انجام شده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی در ۴ ماه نخست امسال است که محمدرضا حاجی‌پور به آن اشاره کرد و گفت: با توجه به فرسوده بودن ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن استان بازسازی و نوسازی واحدهای معدنی و صنایع تبدیلی زیرمجموعه آن مهم‌ترین رویکرد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است که در تعامل و هماهنگی با بانک‌های عامل اقدامات لازم برای آن در دستور کار قرار گرفته است.
حاجی‌پور تجهیز معادن سنگ و واحدهای فرآوری آنها به آخرین فناوری روز دنیا را مهم‌ترین رویکرد سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بر شمرد و گفت: ایجاد شرایط مطلوب برای کاهش ضایعات سنگ می‌تواند علاوه بر استفاده بهینه از معادن، ارزش افزوده بیشتری را ایجاد کند.

رویکرد صادراتی سنگ
برقراری ارتباط با نمایشگاه‌های بزرگ بین‌المللی به ویژه نمایشگاه ویتوریای ایتالیا و ازمیر ترکیه باعث شد برای برگزاری نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهرستان نیم‌ور محلات به بهترین شکل تفاهمنامه همکاری به امضا برسد.
مدیر اجرایی نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در شهرستان محلات – نیم‌ور با بیان این مطلب ابراز کرد: در شرایطی که حضور مجموعه‌های تجاری و بازرگانی بین‌المللی در کشور هر روز پررنگ‌تر می‌شود، اجرا و به نمایش درآوردن توانمندی‌های معدنی کشور با حضور ۱۳۰ معدن در قالب نمایش ۸هزار و ۵۰۰ تن سنگ خام در ۲ مرحله انجام شد و معرفی ظرفیت سنگ به واحدهای فرآوری داخلی و بازارهای جهانی در دستور کار قرار گرفت.
حضور ۳۵۰ مجموعه فعال در بخش‌های مختلف و تفکیک آنها بر اساس نوع فعالیت(سالن نمایش سنگ خام، سالن نمایش ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی و نمایش سنگ‌های فرآوری شده و مواد مصرفی) در نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران مهم‌ترین ویژگی این دوره نمایشگاه بین‌المللی سنگ است.
محمد حلاجیان با اشاره به این موضوع اظهار کرد: برای حضور کشورهای فعال و دارای فناوری معدنی و برقراری ارتباط با رایزنان تجاری و بازرگانی در کشورهای هدف هماهنگی‌های لازم با سازمان توسعه تجارت انجام شد.
که با توجه به درنظر گرفتن منابع و تنوع رنگ و نقش سنگ ایران در تامین نیاز بازارهای دنیا می‌توان با گردهم آوردن بسیاری از بازرگانان سنگ در این نمایشگاه، ظرفیت‌های کشور را در این زمینه به بازارهای جهانی شناسانده و امید داشت این نمایشگاه در چند سال آینده در ردیف نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی سنگ قرار بگیرد.
برگزاری نخستین غرفه کنسرسیوم سنگ ایران در نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ از مهم‌ترین دستاوردهایی است که حلاجیان به آن پرداخت و گفت: این کنسرسیوم با مشارکت ۷ کنسرسیوم از سراسر کشور در قالب نمایش ۴۸ مجموعه از سنگ‌های معادن کشورتشکیل شده که در نوع خود منحصربه‌فرد است.
این در حالی است که مهم‌ترین رویکرد برگزاری این نمایشگاه توسعه کنسرسیوم‌های صادراتی سنگ برای به‌دست آوردن بازارهای هدف است که می‌تواند علاوه بر توسعه صادرات سنگ، ارزش‌افزوده مناسبی برای کشور داشته باشد. حضور نمایندگان و فعالان حوزه سنگ از کشورهای ترکمنستان، افغانستان، ایتالیا، روسیه، عمان، ارمنستان، ترکیه، هند و چین در نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران نشان‌دهنده اهمیت این نمایشگاه است.
حلاجیان گفت: در این دوره از نمایشگاه برای نخستین‌بار در کشور سمپوزیوم مجسمه‌سازی بین‌المللی همزمان با این نمایشگاه در شهرستان محلات شکل گرفته که ۸ مجسمه‌ساز (۴ ایرانی و ۴ اروپایی) به منظور طراحی و مجسمه‌سازی در ابعاد مختلف در آن حضور دارند.
ضرورت توجه برنامه ششم توسعه به مشکلات حوزه معدن کشور
همایش صادرات سنگ ایران در محل نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ در شهر نیم‌ور محلات برگزار شد.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور در این همایش گفت: اصلاح قوانین و مقررات مالیاتی و صادراتی حوزه معدن و جایگزینی ماشین‌آلات فرسوده با تجهیزات نوین معدنی باید در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش صمت، نادعلی اسماعیلی در همایش صادرات سنگ ایران که در محل نهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ در شهر نیم‌ور محلات برگزار شد، اظهار کرد: بخش معدن کشور باید در برنامه ششم مورد توجه قرار گیرد و نخبگان و متخصصان کشور باید برای اصلاح مقررات مالیاتی و قوانین صادراتی، تجاری و معدنی و جایگزینی ماشین‌آلات فرسوده تلاش کنند. وی افزود: با مطرح شدن بحث خام‌فروشی به صنعت سنگ کشور صدمه وارد شد در حالی که این صنعت یکی از ابزارهای مهم کشور در زمینه مبارزه با تحریم‌ها بود. رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور تصریح کرد: صنعت سنگ موتور متحرک صنعت کشور است و ایران به واسطه وجود ظرفیت‌های معدنی مختلف و متعدد به یک کشور مولد تبدیل شده است. اسماعیلی افزود: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، مردم‌محوری و اصلاح الگوی مصرف در دستور کار قرار گیرد و دولت با فسادستیزی، دانش‌محوری و کاهش وابستگی به نفت زمینه تحقق شعار سال را فراهم کند. وی بیان کرد: سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی ۸۱۸ عضو دارد که ۲۳۳ نفر از آنها پروانه تایید صلاحیت کسب کرده‌اند و ۱۷۰ در بخش معدن و ۲۰نفر در بخش اکتشاف مشغول به فعالیت هستند.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن کشور افزود: برگزاری دوره‌های آموزشی در بخش کارگری معادن در دستور کار سازمان نظام مهندسی کشور قرار گرفته تا دانش فنی افراد در این حوزه ارتقا یابد.

Print Friendly, PDF & Email