تشریح ظرفیتهای معدنی ایران در آمریکا از سوی روحانی

دکتر حسن روحانی در جمع فعالان، صاحب‌نظران و سرمایه گذاران شرکت‌های بزرگ آمریکایی ضمن اعلام استقبال از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بخش های مختلف اقتصادی ایران اظهار امیدواری کرد، در آمریکا نیز شرایطی فراهم شود که سرمایه‌گذاران علاقمند این کشور قادر به حضور در اقتصاد ایران شوند.

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری خارجی پلی برای ارتباط بهتر دو ملت است و اقتصاد ایران می‌تواند به شاهراهی برای تجارت جهانی، حل و فصل مشکلات سیاسی، ایجاد اعتماد بیشتر میان ملت‌ها و استقرار امنیت در کل کشورهای خاورمیانه مبدل شود.

رئیس شورای عالی اقتصاد، با تشریح وضعیت اقتصادی کشورمان در سال‌های گذشته، تلاش دولت یازدهم در کاهش نرخ تورم و خروج از شرایط رکود را یادآور شد و گفت: بزرگترین موفقیت دولت در یک سال گذشته با توجه به قولی که در انتخابات به مردم داده شد، ایجاد ثبات و آرامش در بازار ایران بوده است.

روحانی با اشاره به آثار تحریم‌های غیرقانونی در عرصه اقتصاد جهانی اظهار داشت: یکی از پیامدهای تحریم رواج فساد است؛ ضمن این که تحریم‌های غیرقانونی، کور و ظالمانه باعث تضییع حقوق بشر و تخریب روابط ملت‌ها می شود.

رئیس جمهوری کشورمان با تشریح تلاش دولت برای فراهم کردن شرایط مناسب حضور کارآفرینان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی گفت: دولت به صراحت اعلام می کند که خواهان واگذاری امور اقتصادی به مردم ایران و شرکت‌های خصوصی است و در بسیاری از زمینه ها از شرکت‌های خارجی نیز برای سرمایه گذاری دعوت کرده است.

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه در گوشه و کنار ایران زمینه برای فعالیت اقتصادی سودآور وجود دارد، از برگزاری نشست اختصاصی با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مدیران بانک‌ها در سفرهای استانی و ارائه تسهیلات و ایجاد جاذبه برای حضور شرکت‌های خارجی در کشورمان خبر داد.

روحانی گفت: ایران با توجه به پیشینه تاریخی و طبیعت منحصر به فرد خود می تواند جاذبه بسیاری در صنعت گردشگری داشته باشد، چنانکه در یکسال گذشته ورود گردشگران خارجی به ایران بیش از دو برابر شده و دولت و بخش خصوصی صدها طرح در زمینه گردشگری در دست اجرا دارد.

رئیس جمهوری جایگاه ممتاز جغرافیای کشورمان را به عنوان کریدور شمال به جنوب یادآور شد و با اشاره به احداث چندین شبکه ریلی سراسری که خلیج فارس را به کشورهای آسیای میانه، دریای سیاه و قفقاز و چین متصل می کند، گفت: در زمینه دو خطه و برقی کردن شبکه راه آهن در ایران بیش از ۵۰ میلیارد دلار هزینه خواهیم کرد.

رئیس شورای اقتصاد افزود: بندر چابهار با تصمیم و سرمایه گذاری دولت در سالهای آینده به یکی از بزرگترین بنادر صادرات و واردات در منطقه مبدل خواهد شد.

روحانی برنامه ریزی دولت برای افزایش ظرفیت تولید نفت به ۴ تا ۵ میلیون بشکه را مورد اشاره قرار داد و گفت: فقط با اتمام یکی از طرح های مهم سرمایه گذاری در منطقه غرب کشور در ۴ سال آینده روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت به ظرفیت تولید کشور اضافه می شود.

رئیس جمهوری از افزایش تولید گاز در کشور خبر داد و با اشاره به توسعه صنایع پتروشیمی گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده زمینه برای بخش خصوصی داخلی و خارجی بیش از ۷۰ میلیارد دلار برای ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی وجود دارد که می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال داشته باشد.

رییس شورای عالی اقتصاد سایر ظرفیت های کشور را در حوزه معدن و کشاورزی تشریح کرد و افزود: همین اقدامات باعث شده که در یکسال گذشته رشد منفی اقتصادی کشور به رشد مثبت تبدیل شود و انضباط مالی و پولی تورم را به نرخ معقولی رسانده است.

دکتر روحانی از ظرفیت شرکتهای خصوصی و داخلی و اصلاح قوانین برای حمایت از بخش خصوصی سخن به میان آورد و گفت: به شدت با رانت اطلاعاتی مقابله کرده و با ایجاد دولت الکترونیک و شفافیت، اطلاعات را در اختیار همه مردم قرار می دهیم.

رئیس جمهوری در پاسخ به پرسش یکی از حاضران در خصوص مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ گفت: اگر غرب و ۱+۵ دنبال تحقق این موضوع هستند که فنآوری صلح آمیز در اختیار ایران باشد اما انحراف به سوی سلاح نباشد، برای ما ۱۰۰ درصد قابل قبول است.

دکتر روحانی اضافه کرد: استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را در عرصه های مختلف می خواهیم و به دنبال ساخت راکتور هسته ای برای تولید برق و تولید سوخت هستیم، تا به خوداتکایی برسیم.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با ابراز خرسندی از اینکه توافق موقت ژنو نشان داد آنچه توافق شد می تواند اجرایی شود، گفت: توافق اولیه، البته مخالفانی داشت ولی در نهایت از سوی طرفین جامه عمل به خود پوشید.

رئیس جمهوری کشورمان به درخواست یکی از شرکت کنندگان برای ایجاد سفارت در تهران و واشنگتن و دست دادن روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل اینگونه پاسخ داد: مشکلات ما با آمریکا بسیار زیاد است و تنها با دست دادن روسای جمهور دو کشور حل و فصل نمی شود.

روحانی افزود: البته در یکسال گذشته گام هایی برداشته شده است. وزرای خارجه دو کشور درباره موضوع هسته ای مذاکره می کنند و با این حال گذشتن از شکاف بزرگی که میان ایران و آمریکا به وجود آمده نیاز به تدبیر بیشتر و تسهیل رابطه میان دو ملت دارد.

وی خاطرنشان ساخت: قطعا صورت دستیابی به توافق جامع نهایی در مسائل تجاری، اقتصادی و بانکی، گشایش خوبی ایجاد خواهد شد.

۰
Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر