بهار معدنی‌ها در امسال گلستان نبود

آمارهای منتشر شده از مرکز آمار حاکی از آن است که واحدهای معدنی بهار ۹۴ را با کاهش در تولید خود آغاز کرده‌اند، البته با توجه به وضعیت بازار و تغییراتی که در ابتدای هر سال شاهدیم این رکود قابل پیش‌بینی است اما با این وجود دلایل دیگری باعث ادامه‌دار شدن این کاهش می‌شود

. روند نامطمئن قیمت موادمعدنی باعث کاهش خرید محصولات معدنی شده است در نتیجه تولیدکنندگان در بخش معدن با برنامه‌ریزی به سمت کاهش تولید رفته تا ضرر کمتری متحمل شوند.
تولید منفی ۳ ماهه برای واحدهای معدنی
شاخص مقدار تولید بخش معدن در بهار امسال کاهش ۰/۶درصدی را درمقایسه با بهار ۹۳ تجربه کرد. براساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران شاخص مقدار تولید بخش معدن در بهار امسال حکایت از کاهش تولید واحدهای معدنی کشور دارد.این آمار برمبنای اطلاعات مقادیر تولید کالاهای منتخب معدنی باتوجه به طرح آمارگیری از مقادیر تولید بخش معدن از حدود ۳۲۰ معدن در حال بهره‌برداری و در مقاطع فصلی جمع‌آوری شده است. نتایج این بررسی نشان می‌دهد شاخص کل تولید معدن برمبنای سال پایه که سال ‌۹۰ است معادل ۹۸/۹ بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰/۶ درصد کاهش یافته چراکه این شاخص در بهار سال ۹۳ حدود ۹۹/۴بوده است شاخص تولید بخش معدن باوجود رشد در فصول تابستان، پاییز و زمستان سال گذشته نسبت به مدت‌های مشابه آن در سال ۹۲، به یکباره امسال را منفی آغاز کرد البته این روند کاهشی در بهار سال گذشته نیز مشاهده شده بود.
رکود در بازار و کاهش تولید مواد معدنی در فصل بهار
امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت «مهدی‌آباد» درباره افت تولید در فصل بهار نسبت به بهار ۹۳ به صمت گفت: طبیعی است در فروردین تمامی برنامه‌ریزی‌ها برای تولید در تمامی معادن یا حتی بخش‌های فرآوری و صنایع معدنی با کاهش همراه بوده در نتیجه تولید نیز به نسبت فصول دیگر کاهش می‌یابد. البته همان‌طور که گفتم این موضوع تنها مختص به فعالیت‌معادن نبوده و دیگر بخش‌های معدنی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.وی اظهار کرد: بدون شک دلیل اصلی کاهش تولید این است که در فروردین تولید واحدهای معدنی مانند سایر صنایع به دلیل مسائل موجود در باربری، وضعیت بازار و کارگران و… کاهش می‌یابد. در واقع در فصل بهار به‌ویژه در فروردین زنجیره تولید تا عرضه بنا به دلایل یاد شده با کاهش مواجه می‌شود. به گفته صفری، با توجه به کاهشی که همیشه در فصل بهار و به‌ویژه در فرودین در انتظار تولیدکنندگان و بازار است در نتیجه برنامه‌ریزی‌ها به شکلی انجام می‌گیرد که تولید پیش از آغاز این فصل از ابتدا کمتر انجام شود، در نتیجه تولید کمتر خواهد بود. مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت «مهدی‌آباد» در ادامه افزود: البته اگر بخواهیم بهار ۹۴ را نسبت به بهار سال‌های گذشته مقایسه کنیم خواهیم دید، در بهار امسال افت قیمت محصولات معدنی در بازارهای جهانی و همچنین سایه‌اندازی رکود در بخش معدن توانسته تولید در این بخش را کاهش دهد. البته در این میان بخش خصوصی بیش از بخش دولتی میزان تولیدات خود را کاهش داده است، زیرا قیمت تمام شده برای مواد معدنی با وجود افزایش هزینه در بخش حمل‌ونقل، باربری، انرژی، مالیات، حقوق دولتی و… افزایش داشته و به همین دلیل برخی بنگاه‌های کوچک مجبور به کاهش تولید واحد معدنی یا تعطیل کردن آن شده‌اند.صفری تصریح کرد: در واقع از یکی سو قیمت تمام شده برای تولید محصول به دلیل وجود برخی عوامل افزایش یافته و از سوی دیگر قیمت فروش در بازار ریزش داشته است. این موضوع خود باعث کاهش تولید مواد معدنی در بخش خصوصی شده است. اما بخش دولتی به دلایل مختلف مجبور به ادامه فعالیت است، هرچند که در این بخش نیز شاهدیم که مدیران چندان از وضعیت فعلی بازار راضی نیستند. مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت «مهدی‌آباد» بیان کرد: درحال‌حاضر ما نیز باید اقدامی مشابه شرکت‌های بزرگ معدنی دنیا انجام دهیم و آن این است که هزینه تولید محصول را کاهش داده تا بتوانیم در شرایط سخت نیز ادامه فعالیت دهیم. متاسفانه به‌دلیل فرسودگی فناوری، ماشین‌آلات، قیمت انرژی، پرداخت نشدن یارانه صنعت و… قیمت تمام‌شده افزایش می‌یابد در نتیجه در چنین شرایطی کاهش تولید طبیعی است. وی درباره دیگر فصول و تاثیر شرایط آب‌وهوایی بر فعالیت‌های معدنی نیز اظهار کرد: فعالیت‌های معدن در زمستان در بخش‌هایی که وضعیت آب‌وهوا سخت است با تغییراتی مواجه شده و در برخی موارد منجر به تعطیلی موقت کار می‌شود. در ایران به‌ویژه در سال‌های اخیر که شرایط آب‌وهوایی و میزان بارندگی تغییر کرده این موضوع کمتر دیده می‌شود، اما به‌طور کلی تاثیر تغییرات آب و هوایی و فصل زمستان در معادنی همچون «انگوران» و «زرشوران» دیده می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email