بزرگترین معدن مولیبدن خاورمیانه احداث می‌شود

سال گذشته خبر اکتشاف بزرگترین معدن مولیبدن منتشر شد و کاشف آن که یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی و یکی از معدنداران قدیمی است به عنوان کاشف نمونه انتخاب شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آریا فاتح خاورمیانه در این زمینه به صمت گفت: سال گذشته بزرگترین ذخیره پورفیری مولیبدن کشور در سیه‌کمر شهرستان میانه کشف شد. وی افزود: هزینه اکتشاف این معدن با سرمایه‌گذاری حدود ۶۰ میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی و بدون دریافت کمک یا تسهیلات بانکی انجام شده و از این نظر منحصربه‌فرد است.
منصور نجمی‌نیا با بیان اینکه ذخایر این معدن بیش از ۱۰۰ میلیون‌ تن اعلام شده است، ادامه داد: این معدن از این نظر منحصربه‌فرد است که فقط مولیبدن دارد در حالی که به‌طور معمول این ماده معدنی به همراه مس استخراج می‌شود و از این نظر چهاردهمین معدن در دنیا به‌شمار می‌آید.
وی اظهار کرد: مقدار کل ذخیره کانسار مولیبدن سیه‌کمر۱۰۵/۶ میلیون تن تخمین زده شده است که از این مقدار ذخیره ۳۹/۲ میلیون تن با عیار ۵۳۹ گرم در تن مولیبدن به عنوان ذخیره قطعی و مقدار ۶۶/۴ میلیون تن با عیار ۲۶۶ گرم در تن مولیبدن به عنوان ذخیره احتمالی رده‌بندی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه مطالعات کارخانه‌های فرآوری بزرگترین ذخیره مولیبدن پورفیری کشور در میانه همزمان با انجام مراحل اکتشاف آغاز شده است، تصریح کرد: سال آینده احداث کارخانه تولید فرومولیبدن در ۳ فاز آغاز می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: فاز اول این کارخانه با ظرفیت ورودی ۲ میلیون تن خوراک در سال احداث و بهره‌برداری می‌شود و مرحله به مرحله تا ۳ فاز افزایش می‌یابد.
نجمی‌نیا با بیان اینکه درحال‌حاضر برنامه‌ای برای حضور در بورس ندارند، گفت: با اکتشاف این معدن، به عنوان کاشف نمونه سال ۹۲ معرفی شدیم و سال‌های قبل نیز عناوین بهره‌بردار نمونه، سرمایه‌گذار نمونه را نیز به‌دست آوردیم.
وی با عنوان اینکه در استان‌های کرمان، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، فارس و خراسان رضوی، اقدام به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ معدنی در زمینه سنگ‌آهن، مس، مولیبدن و خاک‌های نسوز داده است، اضافه کرد: برای اکتشاف این معدن بیش از ۲۰ هزارمتر حفاری در مدت کم انجام و برای ۱۵۰ نفر در مرحله اکتشاف شغل ایجاد شده است که به‌طور قطع با آغاز بهره‌برداری و فرآوری معدن شاهد افزایش ده‌ها برابری اشتغال در این پروژه خواهیم بود که به نوبه خود گشایش بسیار بزرگی در این شهرستان به‌شمار می‌آید.
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آریافاتح خاورمیانه با اشاره به اخذ پروانه بهره‌برداری چهاردهمین معدن پورفیری مولیبدن دنیا در میانه تصریح کرد: مولیبدن که ماده معدنی آلیاژی است و به‌طور معمول به همراه مس استخراج می‌شود ولی معدن میانه فقط مولیبدن دارد و به همراه ماده معدنی دیگری نیست. وی افزود: برآورد اولیه از ارزش سرمایه‌گذاری معدن مولیبدن میانه، بیش از ۵۰ میلیون دلار است.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر