ایران، میزبان بزرگترین اجلاس معدن و صنایع معدنی آسیا

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، اجلاس بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران با محوریت توسعه و سرمایه‌گذاری، طی روزهای ۲۴ و ۲۵ آذر سال جاری در تهران برپا خواهد شد.

ایران در جایگاه ۱۰ کشور برتر جهان از نظر ذخایر معدنی جای گرفته و در منطقه از این نظر رتبه اول را دارد. برپایه آمار منتشره، میزان مواد معدنی استخراج شده از پنج هزار و ۴۰۰ معدن فعال کشور در سال ۹۲ به ۴۲۰ میلیون تن رسید. مطابق پیش بینی به عمل آمده در سال پایانی برنامه پنجم توسعه (۱۳۹۴) میزان مواد معدنی استخراجی به ۵۷۰ میلیون تن خواهد رسید.

قرار است حوزه‌های مختلف زنجیره اکتشاف تا فرآوری محصولات معدنی، متالورژی، تجهیزات و ماشین آلات، صنایع پایین دستی و صنایع وابسته، خدمات پشتیبانی، شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری، توسعه فناوری، آموزش و پژوهش های کاربردی، بهبود وضعیت ایمنی، بهداشت و محیط زیست و غیره در اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران مورد توجه قرار گیرد.

آذر ماه سال گذشته براساس تفاهم نامه امضا شده میان سازمانهای ایمیدرو، زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به همراه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از محدوده اکتشافی سنگان در استان خراسان رضوی مورد عملیات ژئوفیزیک هوایی و ۵۰ هزار کیلومتر مربع مورد اکتشافات زمینی قرار می گیرد.

منطقه سنگان پتانسیل بالایی برای اکتشاف ذخایر معدنی دارد، تفاهم نامه یادشده در واقع مرحله نخست برنامه اکتشافی ۲۰۰ هزار کیلومتر مربعی است که از معادن سنگان و نوار شمال شرقی آغاز و بتدریج تا چابهار ادامه خواهد یافت.

عملی شدن این برنامه، دو برابر کل اکتشافات انجام شده در ۱۰۰ سال اخیر در کشور تحقق خواهد یافت.

اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران شامل سه بخش نشستها، نمایشگاه و مذاکرات تجاری رو در رو است که در طول اجلاس، مقامهای دولتی، مدیران، کارشناسان و شرکت های معدنی و صنایع معدنی ایرانی و خارجی در آن سخنرانی خواهند داشت.

اجلاس معدن و صنایع معدنی ایران با نظارت ایمیدرو و با حمایت شرکتهای ایتوک و ایریتک برگزار خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر