انتقاد نعمت زاده از عملکرد حوزه اکتشاف معادن

وزیر صنعت، معدن و تجارت از وضعیت حوزه اکتشاف معادن در کشور انتقاد کرد.

به گزارش ماین نیوز، محمدرضا نعمت زاده در همایش روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها در هتل طرقبه گفت: متاسفانه تاکنون همه فعالیتهای اکتشافی در محدوده های معدنی کشور جز زغال سنگ که زیرزمینی است، سطحی بوده و عمقی انجام نگرفته است؛ بنابراین با کمک بخش خصوصی درصدد هستیم اکتشافات را به صورت عمقی انجام دهیم.

وی افزود: این وزارتخانه تلاش کرد با روان سازی دستورالعملها و قوانین به ویژه صدور مجوزها در زمینه معدن، آزادسازی حدود ۸۰ درصد طرح های اکتشافی معدنی توسط بخش خصوصی، تسریع فعالیتهای اکتشافی با تشویق بخش خصوصی و شرکتهایی مانند ایمیدرو و بنیاد مستضعفان و گروههای خارجی مختلف برای سرمایه گذاری در استانها مشکلات این بخش را برطرف کند.

او پیاده سازی اطلاعات و شفاف سازی آنها در مورد معادن کشور را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در حوزه معدن برشمرد و گفت: باید همه اطلاعات مربوط به معدن مشخص، گویا و در اختیار همگان قرار داشته باشد که این مورد یکی از راههای مبارزه با فساد است.

نعمت زاده بررسی و تعیین تکلیف طرح های نیمه تمام صنعتی ارزشمند را از دیگر برنامه های این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: یکی از این برنامه ها، هشت طرح فولادی در کشور است که برای تکمیل زنجیره فولاد و جلوگیری از خام فروشی سنگ آهن ۶۵ درصد از این طرح ها به بخش خصوصی واگذار شده تا منابع مالی آن تامین شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: به عنوان مثال پارسال پنج میلیون تن سنگ آهن از سنگان خواف در خراسان رضوی بدون فرآوری خارج شده است؛ بنابراین ایمیدرو سعی کرده با برگزاری مزایده منابع مالی برای تکمیل زنجیره تولید فولاد در کنار این معدن را تامین کند.

وی حذف مصوبه اخذ تعهد ارزی برای صادرکنندگان و حذف اخذ مجوزهای عمومی برای صادرات را از اقدامات دولت برای تسهیل روند صادرات کالا در کشور دانست و گفت: اکنون اخذ عوارض صادراتی برای کالاهایی از جمله آهن قراضه و کاغذ به دلیل نیازی است که در داخل کشور به این کالاها وجود دارد.

نعمت زاده افزود: صادرکنندگان تعداد محدودی از کالاهای کشاورزی نیز ملزم به پرداخت عوارض صادراتی هستند که این عوارض در شرایط خاص برای آنها تعیین شده و به صلاح کشور بوده است.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر