انتقادات تند ناصرنیا از خانه معدن و وزارت صنعت

 هرمز ناصرنیا با اشاره به اینکه طبق اسناد موجود در تاریخ سوم خرداد ماه سال ۱۳۹۳ پس از بازرسی انجام شده گزارش نقص ایمنی در معادن کارسنگ و کیاسر مازندران به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه شد، افزود: وزارتخانه نیز این گزارش را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران ابلاغ کرد اما مشخص نیست که این سازمان به چه دلیل با این معدن برخورد نکرده است.

وی گفت: طبق قانون، معدن بعد از ارسال گزارش دو ماه فرصت داشت نواقص خود را برطرف کند، در غیر این صورت بهره‌بردار آن سلب صلاحیت می‌شد که این اتفاق رخ نداد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه وظیفه اصلی سازمان نظام مهندسی معدن تهیه گزارشهای مربوط به ایمنی معادن است، اظهار کرد: اگر قصوری وجود داشته باشد فقط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمانهای وزارت صنعت، معدن و تجارت استانی اختیار اجرایی برای برخورد با بهره‌برداران را دارند و نظام مهندسی نمی‌تواند اقدام به ابطال پروانه و توقف کار در معدن کند.

ناصرنیا گفت: وقتی وزارت صنعت می‌تواند به دلیل پرداخت نشدن حقوق دولتی معدن را تعطیل کند، چرا برای نبود ایمنی چنین کاری را انجام نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه از چهار سال پیش بازرسی از معادن زغال سنگ را آغاز کردیم، گفت: طبق قانون باید سالی سه بار تمام معادن زغال سنگ را مورد بازرسی قرار دهیم اما به دلیل کمبود بودجه فقط یک بازرسی از معادن در سال انجام می‌شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تاکید کرد: امیدواریم دلایل سانحه معدن زغال سنگ کیاسرا تا فردا اعلام شود. انتقاد ما این است که چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش‌های ما را جدی نمی‌گیرد.

او با اشاره به اینکه تا زمانی که معدنکاران مدافعی مانند خانه معدن دارند و وزارت صنعت نیز توجه چندانی به موضوع ایمنی ندارد باید انتظار حوادث معدنی بدتری را هم داشته باشیم،‌ اظهار کرد: اصولا اعتقادی به سازمان نظام مهندسی معدن ندارند و به جای کمک به ما از نظام مهندسی انتقاد هم می‌کنند.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر