اقتصاد روسیه؛ کوچک‌تر از پیش‌بینی‌ها

افزایش تنش سیاسی میان دو کشور روسیه و اوکراین ـ که به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه منجر شد ـ و همچنین کاهش شدید قیمت نفت در روسیه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت و گاز، بحرانی جدی به وجود آورده است.

ماریو کارنوف، تحلیلگر اقتصادی در روسیه به خبرگزاری فرانسه گفت: اقتصاد روسیه به دلیل دخالت سیاسی در بحران اوکراین و همچنین کاهش قیمت نفت تحت تاثیر قرار گرفته، به صورتی که خود دولت نیز با اتخاذ برخی سیاست های مقابله به مثل همانند تحریم برخی مواد غذایی اروپا به این موضوع دامن زده است. وی به افزایش قیمت ارزهای معتبر بین المللی همچون دلار و یورو در روسیه نیز اشاره کرد و افزود: روبل روسیه هر روز ضعیف تر از روز گذشته می شود، به صورتی که بهای روبل، هفته گذشته بار دیگر به پایین ترین سطح خود در سال جاری رسید و هر دلار آمریکا به قیمت ۷۰ روبل و هر یورو به قیمت ۸۰ روبل داد و ستد شد. لذا مردم روسیه برای کنترل دارایی هایشان مجبور به خرید و نگهداری برخی اقلام مصرفی هستند که همین امر می تواند مشکلات عمده ای در سیستم تولید و توزیع ایجاد کند و رواج دهنده بازار سیاه در برخی مناطق شده است.

کارنوف با ابراز نگرانی از اتفاقات اقتصادی روسیه گفت: با این که آلکسی اولیوکایف، وزیر اقتصاد روسیه اخباری از تحولات مثبت مالی در روسیه اعلام کرده و گفته نشانه هایی مبنی بر خروج اقتصاد روسیه از وضعیت بحرانی وجود دارد؛ اما تحلیلگران اقتصادی نسبت به موضوع چندان خوشبین نیستند.

وی در ادامه به کاهش پیش بینی ها درباره رشد اقتصادی روسیه نیز اشاره کرد و گفت: دولت روسیه هفته گذشته پیش بینی اش را در باره رشد اقتصادی این کشور در سال جاری و همچنین سال آینده تغییر داد که همین موضوع، باعث تشدید نگرانی ها و احتمال افزایش مشکلات اقتصادی خواهد شد چون آمار تازه، پایین تر از میزان اعلام شده قبلی است.

ماریو کارنوف تصریح کرد: در مباحث طولانی و همچنین جلساتی که اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصادی روسیه برای پیش بینی اوضاع این کشور داشتند، مشخص شد اقتصاد روسیه درحال کوچک تر شدن است و بر این اساس، نرخ رشد اقتصادی این کشور در سال جاری ۸ / ۲ درصد و در سال آینده میلادی ۳ / ۲ درصد خواهد بود. دولت روسیه پیش از این انتظار داشت، تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی به میزان ۳ / ۳ درصد افزایش یابد و در سال آینده نیز بار دیگر در این بخش با افزایشی یک تا دو درصدی روبه رو شود.

Print Friendly, PDF & Email