استقبال ۱۰۲ شرکت خارجی و ۹۰ شرکت داخلی از نمایشگاه معدن

یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، تجهیزات، ماشین‌آلات و صنایع وابسته با حضور وزیر معادن و نفت افغانستان و رییس هیات عامل ایمیدرو افتتاح شد.

در مراسم افتتاح این نمایشگاه همچنین سیدحسین هاشمی استاندار تهران، محسن جلال‌پور رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران، نصیر احمدنور سفیر افغانستان در ایران و محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران نیز حضور داشتند. در ادامه مراسم افتتاحیه، داوود شاه‌صبا وزیر معادن و نفتافغانستان به همراه مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو و دیگر مسئولان، از غرفه‌های داخلی و خارجی این نمایشگاه دیدن کردند و در جریان جدیدترین دستاوردهای بخش معدن و صنایع معدنی قرار گرفتند. در این نمایشگاه ۹۰ شرکت داخلی و ۱۲۰ شرکت خارجی از ۱۱ کشور حضور دارند.
چابهار آرمان‌های ایران و افغانستان را برآورده می‌کند
داوود شاه‌صبا، وزیر معادن و نفت افغانستان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران، درباره وضعیت بخش معدن در افغانستان اظهار کرد: بدون شک افغانستان یکی از کشورهای غنی معدنی در آسیا به‌شمار می‌آید اما فعالیت‌های معدنی در این کشور چندان تعریفی ندارد. این درحالی است که معدنکاری در این کشور پیشینه تاریخی فراوانی دارد اما افغانستان به تازگی این کار را آغاز کرده است. با توجه به همسایگی با ایران و نزدیک بودن فرهنگ ۲ کشور می‌توانیم در حوزه سرمایه‌گذاری، فناوری و… از منابع بزرگ معدنی افغانستان برای توسعه و ترقی هر ۲ کشور استفاده کنیم. به گفته وی، یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران یکی از بهترین نمایشگاه‌های ایران در بخش معدن است که خوشبختانه شرکت‌های اروپایی استقبال خوبی از این نمایشگاه داشته‌اند و از همه مهم‌تر توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در آن به نمایش گذاشته شده است. وزیر معادن و نفت افغانستان در پاسخ به خبرنگار صمت درباره همکاری‌های ایران و افغانستان در حوزه سنگ‌آهن و استفاده از بندر چابهار، اظهار کرد: به اعتقاد من بندر چابهار یک وسیله برای برآورده شدن آرمان‌های ایران و افغانستان خواهد بود و این ۲ کشور در تشریح مسائل مشترک اقدامات لازم را انجام خواهند داد. بدون شک این اقدام استخراج و بهره‌برداری منابع معدنی افغانستان را سرعت خواهد داد. همچنین شاه‌صبا در پاسخ به این سوال که برنامه دولت افغانستان برای ایجاد امنیت در معادن این کشور که برخی نیروهای تروریستی در نزدیکی آن فعال هستند، چیست؟ به صمت گفت: معادن در مناطقی دور از شهرها قرار دارند اما دولت افغانستان نیروهای خاص برای حفاظت معادن بزرگ خود دارد و معادنی که به صورت کامل امنیت آن را عهده‌دار شویم به بخش خصوصی واگذار نخواهیم کرد. خوشبختانه در افغانستان نقطه‌ای نیست که در آن ذخیره معدنی وجود نداشته باشد. وی افزود: آنچه در جذب شرکت‌های خصوصی دارای اهمیت است اعتبارسنجی شرکت‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری است چراکه در سال‌های گذشته بسیاری از کشورهای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در معادن افغانستان به‌دلیل شفاف نبودن قراردادهای خود اعتماد دولت افغانستان را از دست داده‌اند. شاه‌صبا بیان کرد: افغانستان لیبرال‌ترین ویژگی‌های سرمایه‌گذاری را در خاورمیانه دارد و از سرمایه‌گذاران ایرانی در بخش معدن و صنایع معدنی افغانستان استقبال می‌کند.
فرصت خوب برای تبادل اطلاعات
رییس هیات‌مدیره خانه معدن ایران در حاشیه افتتاح یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران، نیز درباره اثرات این نمایشگاه به صمت گفت: نمایشگاه محلی است که شرکت‌ها می‌توانند اطلاعات خود را ارائه داده و اطلاعات دیگران را دریافت کنند. خوشبختانه در نمایشگاهی که در امسال در بخش معدن برگزار شده است افرادی که علاقه‌مند به عرضه محصولات خود بودند در نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند. از سوی دیگر نمایشگاه محل خوبی برای کسب آخرین اطلاعات بخش معدن خواهد بود. به طور کلی نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی ایران فضای خوبی برای عرضه تولیدات بخش معدن است.محمدرضا بهرامن، با اشاره به بحران ایجاد شده در بازار مواد معدنی جهان، افزود: بحرانی که امروز در بخش معدن رخ داده به همراه رکود اقتصادی موجود در کشور عارضه‌ای شده که توان بخش داخلی به ویژه بخش‌های کوچک و متوسط خصوصی را گرفته است. بدون شک در چنین زمانی ما باید تقاضا را در جایی دیگر رصد کنیم، در نتیجه نمایشگاه‌های بین‌المللی محلی برای گفتمان و مطالبه‌گری‌های مطلوب خواهد بود. از سویی دیگر می‌توانیم در چنین فضایی برای خروج از رکود نیز برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشیم.

Print Friendly, PDF & Email