استقبال از نمایشگاه‌های سنگی در گرو لغو تحریم‌ها

تنوع سنگ‌های تزئینی در ایران سبب شده تا به یکی از دارندگان بزرگ این کانی در جهان تبدیل شویم. اما آنچه باعث شده تاکنون به جایگاه واقعی خود در بازار سنگ‌های تزئینی در جهان دست پیدا نکند،

نبود فناوری، دانش روز و تجهیزات موردنیاز برای تولید محصولات نهایی است. ارتباط با کشورهای صنعتی و پیش‌رو در عرصه سنگ‌های تزئینی می‌تواند زمینه را برای توسعه و رونق صنعت سنگ فراهم کند. برای ایجاد ارتباط و جذب سرمایه یکی از بهترین راهکارهای برگزاری نمایشگاه در سطح بین‌المللی با حضور شرکت‌های خارجی است تا بتوان با معرفی ظرفیت‌های معدنی کشور زمینه را برای همکاری مشترک فراهم کرد.
هشتمین دوره نمایشگاه نیم‌ور
نمایشگاه «نیم‌ور» که هشتمین دوره آن در شهرستان محلات برگزار شد شرکت‌کنندگانی از کشورهای مختلف در آن حضور داشتند. به گفته مجریان و برگزارکنندگان این نمایشگاه فرصت مناسبی برای فعالان صنعت سنگ ایران است که ضمن آشنایی با شرکت‌های بزرگ خارجی و همکاری مشترک با آنها، تعداد بازارهای هدف خود را افزایش دهند.
محمد حلاجیان، مدیر اجرایی هشتمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ، معدن و صنایع وابسته درباره برگزاری این نمایشگاه و ویژگی‌های آن در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در این نمایشگاه، ۳۰۰ شرکت‌کننده از ایران و دیگر کشورها حضور پیدا کردند که ۱۰درصد از آنها را شرکت‌کنندگان خارجی از کشورهایی همچون ایتالیا، چین، ترکیه، اسپانیا تشکیل می‌دادند. این نمایشگاه که در مساحتی به وسعت ۵۵هزار مترمربع برگزار شد، ۱۰هزار مترمربع آن به شکل سرپوشیده و ۴۵هزار مترمربع آن در فضای باز قرار داشت.
او درباره میزان پیشرفت این نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبلی نیز اظهار کرد: نمایشگاه نیم‌ور سال ۱۳۹۴ نسبت به دوره قبلی آن پیشرفت ۵۰درصدی داشته زیرا در سال گذشته تنها ۲۰۰ شرکت‌کننده در این نمایشگاه حضور داشتند و همچنین وسعت نمایشگاه نیز نسبت به سال قبل ۲ برابر شده است. نکته مهم دیگری که درباره نمایشگاه می‌توان به آن اشاره کرد حضور شرکت‌های خارجی به شکل مستقیم در این نمایشگاه است و دیگر خبری از نمایندگان آنها نخواهد بود. حلاجیان اهداف برگزاری نمایشگاه بین‌المللی نیم‌ور را معرفی ظرفیت‌های معدنی ایران به شرکت‌کنندگان خارجی حاضر در نمایشگاه دانسته و معتقد است که با فعالیت‌های مشترک بین تولیدکنندگان ایران و خارجی علاوه بر دستیابی به تجهیزات و ماشین‌آلات مربوط به فرآوری، شاهد ایجاد ارزش‌افزوده برای این صنعت خواهیم بود. در این نمایشگاه که از ۲۵۰ کشور که بازارهای هدف سنگ ایران هستند دعوت به‌عمل آمده تا بتوان حجم مبادلات بین‌المللی را افزایش داد. از سویی دیگر حضور رایزنان کشورهای اسپانیا، اندونزی، فیلیپین، پاکستان، افغانستان و کاردار کشور الجزایر و رایزن تجاری این کشور و معاون وزیر کشور تاجیکستان در این نمایشگاه، نشان از ظرفیت این نمایشگاه برای توسعه صادرات غیرنفتی کشور دارد. مدیر اجرایی این نمایشگاه در ادامه گفت: یکی از ویژگی‌های نمایشگاه نیم‌ور که برای نخستین بار اجرایی شده، تفکیک سالن‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی است. سالن نمایشگاه سنگ‌های خام، سالن نمایش ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی مربوط به سنگ، سالن نمایش ماشین‌آلات فرآوری سنگ و سالن نمایش سنگ‌های تزئینی فرآوری شده همگی به شکل جداگانه در نمایشگاه قرار گرفتند. حلاجیان گفت: در این معدن حدود ۷هزار تن سنگ خام از ۹۶ معدن ایران در قالب ۱۶ استان از دیگر نقاط قابل این نمایشگاه بود و تنوع موجود در سنگ‌های تزئینی ایرانی را می‌توان از ویژگی‌های این نمایشگاه دانست.
نمایشگاه اختصاصی سنگ برای نخستین‌بار
محمد رسا، کارشناس معدنی و فعال در حوزه سنگ‌های تزئینی نیز درباره این نمایشگاه به صمت گفت: یکی از نکات مهم نمایشگاه نیم‌ور برگزاری آن در مکانی جدید و فضای بزرگ که به شکل اختصاصی برای صنعت سنگ کشور ساخته شده بود که می‌تواند نقطه عطفی برای صنعت سنگ ایران باشد و زمینه را برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه‌ها فراهم کند. درحال‌حاضر نمایشگاه‌های بسیاری در حوزه سنگ‌های تزئینی در کشور از جمله تهران برگزار می‌شود و هیچکدام از آنها برای صنعت سنگ طراحی نشده‌اند. اما در این نمایشگاه مکان‌های مناسبی برای ماشین‌آلات، سنگ‌های کوپ بزرگ، همچنین سالن‌های مناسبی برای نمایش اسلب در نظر گرفته شده و تمامی آن در طول مدت ۸۵ روز اجرایی و ساخته شده که در نوع خود کاری زیبا و بی‌سابقه است. او ادامه داد: هر قدر که از برگزاری نمایشگاه‌های مختلف همچون نمایشگاه نیم‌ور می‌گذرد به‌طور طبیعی رشد و توسعه در آن قابل رویت است. این نمایشگاه می‌تواند یک نشان(برند) برای نمایشگاه‌های سنگ ایران باشد و در سال‌های آینده به شکل بین‌المللی برگزار شود و شرکت‌های خارجی حضور گسترده‌تری در این نمایشگاه داشته باشند. از نکات مهم درباره این نمایشگاه داشتن ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به نمایشگاه سنگ خاورمیانه است. رسا اظهار کرد: یکی از اهداف در نظر گرفته شده برای نمایشگاه‌های آینده حضور تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان در صنعت سنگ‌های تزیینی در نمایشگاه است. در امسال نیز پیمانکاران بزرگ فرانسوی و کره‌جنوبی در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند و این امر نشان از توسعه و گسترده شدن حضور دیگر کشورهای پیشرو صنعت سنگ در نمایشگاه‌های سال آینده است. این کارشناس معدن معتقد است که این نمایشگاه به شکلی که در امسال برگزار شده و رویکرد اختصاصی داشته به نوعی هویت بخشی برای صنعت سنگ ایران خواهد بود. زیرا با توجه به نوع ارائه، اطلاعات کامل از صنعت سنگ ایران را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. از طرفی صاحبان صنعت سنگ ایران باید برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی را به شکل جدی‌تری دنبال کنند زیرا یکی از مشکلات صنعت سنگ ایران در تجارت، نداشتن نشان(برند) مشخص و بازاریابی در سطح بین‌المللی است. یکی از راهکارها برای رفع مشکل و چالش‌های موجود در این حوزه، توجه بیشتر به نمایشگاه‌ها و حضور فعالان صنعت سنگ در آن است. زیرا حمایت از نمایشگاه‌ها بر عهده دولت نیست و حضور هر کدام از تولیدکنندگان ایرانی فعال در صنعت سنگ باعث برداشته شدن گامی روبه جلو برای این بخش خواهد شد.
نیاز به زیرساخت‌وساز و کار برای توسعه صادرات
در این میان برخی از کارشناسان و فعالان سنگ‌های تزئینی معتقدند که تنها برگزاری نمایشگاه نمی‌تواند به رشد و توسعه صنعت سنگ منجر شود. بلکه باید در کنار آن شرایط سیاسی حاکم بر ایران نیز تغییر یابد یعنی همان برداشته شدن تحریم‌ها. از طرفی حضور شرکت‌های خارجی زمانی ثمربخش خواهد بود که به شکل مستقیم و نه از طریق نمایندگان خود در نمایشگاه‌ها شرکت کنند. فرزاد طاهری، مدیرعامل شرکت «زرسا سنگ زاگرس» و بهره‌بردار معدنی نیز که خود در زمینه سنگ‌های تزئینی فعالیت دارد درباره برگزاری نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزئینی در ایران و نتایج حاصل از آن در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: نمایشگاه‌های بین‌المللی سنگ که چند سال است برگزار می‌شود در دوره‌های قبلی خود موفقیت چندانی نداشته است. امروزه فقط برگزاری نمایشگاه نمی‌تواند بازار فروش و صادراتی ایران را رونق بخشد و باید موارد دیگری در کنار آن، همچون ساز و کار و زیرساخت فراهم باشد که هم‌اکنون اینگونه نیست. ارتباطات مالی و بانکی در سطح بین‌المللی، فناوری‌های روز دنیا برای فرآوری سنگ‌های تزئینی، همگی از جمله مهم‌ترین زیرساخت‌ها، ساز و کارهای مورد نیاز برای فعالان صنعت سنگ ایران است. او در ادامه به نوع تجهیزات و فناوری‌هایی موجود در کشور اشاره کرد و گفت: درحال‌حاضر تجهیزات و فناوری‌هایی که برای فرآوری سنگ در کشور استفاده می‌شود، قدیمی است. از طرفی کسانی که در حوزه استخراج و فرآوری سنگ فعال هستند از روش‌های سیستماتیک و حرفه‌ای استفاده نمی‌کنند و همین موضوع باعث شده تا نمایشگاه‌های ایران رونق آنچنانی نداشته باشد. طاهری افزود: در سال‌های قبل، حضور نمایندگان و واسطه‌ها در نمایشگاه‌ها از نکات قابل توجه آن بود. به این ترتیب که برخی از قطعات و تجهیزاتی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گرفتند و بازار خرید آنها وجود داشت در نمایشگاه حضور پیدا می‌کردند. یعنی از طریق نماینده با نمایشگاه ارتباط برقرار کرده و محصولات خود را ارائه می‌دادند. البته تمام موارد یادشده مربوط به دوران تحریم ایران است که شرایط ورود و فعالیت مشترک با ایران را سخت کرده بود. او بیان کرد: در صورتی‌که شرکت‌های خارجی به شکل مستقیم در نمایشگاه‌های سنگ ایران شرکت کنند شرایط کمی متفاوت خواهد بود. زیرا از این طریق می‌توان زمینه را برای انتقال فناوری‌ها و همکاری مشترک فراهم کرد. البته باز هم باید گفت که به نتیجه رسیدن این موضوع در گرو برداشته شدن تحریم‌ها و فراهم شدن شرایط مطلوب است. طاهری بر این باور است که با برداشته شدن کامل تحریم‌ها بخش عمده‌ای از مشکلات موجود در صنعت سنگ ایران برطرف خواهد شد. زیرا شرکت‌های خارجی و فعال در حوزه سنگ‌های تزئینی به عنوان دارنده فناوری و اطلاعات روز به ایران آمده و با داشتن منابع مالی و سرمایه به همکاری مشترک با ایرانی‌ها بپردازند. در واقع ایجاد قوانین جدید می‌توان زمینه را برای سرمایه‌گذاری خارجی‌ها و تولید محصولات با کیفیت در کشور فراهم کرد که این موضوع می‌تواند با بهتر شدن شرایط در ۲ سال آینده تحقق یابد.

Print Friendly, PDF & Email