ارزش افزوده بخش معدن چه قدر است؟

با توجه به فعالیت بیش از ۸۴ هزار و ۵۲۸ شاغل در بخش معادن در حال بهره‌برداری می‌توان تخمین زد که هر معدنکار ایرانی سالانه بیش از ۵۶ میلیون تومان ارزش‌آفرینی در این بخش دارد.

اگر بخواهیم این میزان را ماهانه محاسبه کنیم این رقم به ۴٫۶میلیون تومان می‌رسد. همچنین با توجه به وجود ۵۲۴۶ معدن در حال بهره‌برداری در کشور می‌توان برآورد کرد که هر معدن در ایران بیش از ۹۱۱ میلیون تومان ارزش افزوده دارد.

البته ارزش‌آفرینی بیش از ۴۷۸۳ میلیارد‌تومانی در بخش معدن مربوط به سال ۱۳۹۰ است که مرکز آمار ایران در آمارهای «ایران در آیینه آمار ۹۱» منتشر کرده و این رقم حاکی از رشد ۲۳‌درصدی نسبت به سال ۱۳۸۹ است.

به نظر می‌رسد این آمارهای با تاخیر منتشرشده برگرفته از آمارهای سرشماری سال ۱۳۹۰ باشد که تاکنون بخش‌هایی از آن منتشر شده و جزییاتی از آن را مرکز آمار ایران منتشر نکرده بود. با این حال جدای از روند صعودی در ارزش افزوده معادن در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال قبل از آن، این روند صعودی را در تعداد کارکنان معادن نیز می‌توان مشاهده کرد که در سال ۱۳۹۰ نسبت
به سال قبل از آن حدود چهار درصد رشد داشته است.
همچنین در مورد ارزش افزوده معادن کشور آمار قابل توجه دیگر، معادنی است که بیشترین سهم را داشته‌اند. براین اساس معادن سنگ‌آهن، سنگ مس و سنگ‌های تزیینی به ترتیب با ۱٫۸ هزار میلیارد، ۱٫۲ هزار میلیارد و ۴۴۲ میلیارد تومان دارای بالاترین میزان ارزش افزوده بودند که مجموع ارزش افزوده این معادن حدود ۷۳ درصد از کل ارزش‌افزوده این بخش را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین سه استان کرمان، یزد و تهران بالاترین ارزش افزوده را در این بخش داشته‌اند

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر