ارتباط با مراکز تحقیقاتی جهان و تجاری سازی فرآوری

بحران‌های پیش روی بخش معدن و صنایع معدنی، توجه به پژوهش را ضروری‌تر می‌کند.

این جمله را امیر خرمی‌شاد معاون برنامه ریزی و توانمندی ایمیدرو در مراسم تودیع و معارفه سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران گفت و اظهار کرد: در حال حاضر، بخش معدن و صنایع معدنی با بحران‌هایی نظیر کاهش آب، بالا رفتن هزینه‌های انرژی، کاهش عیار معدن و کاهش قیمت مواد معدنی مواجه است و در این شرایط، مدیرانی موفق هستند که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند و اینجاست که مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران می‌تواند نقش اصلی را برعهده بگیرد.
به گزارش صمت وی ادامه داد: بهره‌گیری از تحقیق و پژوهش و استفاده از روش‌های نوین برای تولید و فرآوری، می‌تواند محصول تولیدی را رقابتی‌تر کرده و قابل عرضه در بازار کند.
معاون برنامه‌ریزی و توانمندی ایمیدرو توجه به موضوع بهره‌وری را یکی از شاخص‌های مهم توسعه مراکز تحقیقاتی و پژوهشی برشمرد و گفت: کارشناسان به منزله مغز متفکر سازمان هستند و برای افزایش انگیزه و ارتقای بهره‌وری، روند فعالیت آنها نباید به کار سازمانی در محدوده زمانی مشخص تعریف شود، بلکه باید حقوق دریافتی مناسب برای افراد تضمین شده تا افراد با خاطرجمعی به سمت نوآوری و خلاقیت پیش روند.
وی به تجربه خود در یکی از سازمان‌های تحت مدیریتش اشاره کرد. در آن سازمان، کارشناسان پس از اتمام ساعات کاری، باز هم در محیط کار می‌ماندند و زندگی و خلاقیت خود را محدود کرده بودند. تصمیمی که گرفته شد، افزایش ۲۵درصدی حقوق آنها و حذف اضافه‌کارهای پرداختی بود. در پیش گرفتن چنین رویه‌ای، سبب خلق ۲ طرح پژوهشی در یک‌سال و درنتیجه صرفه‌جویی در هزینه‌ها شد، به گونه‌ای که بیش از کل افزایش حقوق پرداختی به کارکنان (۲۵درصد حقوق)، سود حاصل شد. ضمن آنکه پیش از آن، وقت و نیروی مرکز بیشتر صرف پرداخت حقوق کارکنان و هزینه‌های جاری می‌شد، اما این روند را تغییر دادیم.
خرمی شاد با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی به‌عنوان بزرگترین مرکز تحقیقاتی خاورمیانه در حوزه معدن و دارای تجهیزات پیشرفته و کارکنان متخصص و فداکاراست، پیشنهاد کرد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی باید به‌دنبال محیط همکاری مشترک با شرکت‌های دولتی و خصوصی باشد و خود به تعریف طرح‌های پژوهشی مورد نیاز این شرکت‌ها اقدام کند.
وی افزود: در کشورهای پیشرفته، پژوهش و توسعه، جایگاه خاصی دارد اما در کشور ما به‌دلیل رشد ناکافی بخش خصوصی واقعی و جدا بودن شرکت از مالکیت، این موضوع چندان مورد توجه قرار نگرفته است. بنابراین برای رسیدن به توسعه، نگاه‌ها باید تغییر کند و با تحقیق و توسعه به سمت تولید کالاهای رقابتی و صادرات‌گرا پیش رویم.
تدوین استراتژی ۲ ساله
غلامرضا ملاطاهری، سرپرست جدید مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران هم در این مراسم با اشاره به اینکه در شریط بحرانی کنونی رکود در تولید و فروش مواد معدنی و کاهش عیار آن، محدودیت‌ها و فرصت‌هایی را برای این مرکز ایجاد خواهد کرد، گفت: «محدودیت» به لحاظ کاهش عملیات اکتشافی و کمبود بودجه بنگاه‌های صنعتی برای فعالیت‌های تحقیقاتی و «فرصت»، به دلیل ضرورت تحقیقات برای بالا بردن کارآیی و کاهش مصرف انرژی و درنهایت، ضرورت کاهش قیمت تمام‌شده محصولات برای بقای واحد است.
وی ادامه داد: مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران با تدوین استراتژی ۲ساله به‌عنوان یکی از اولویت‌های کاری در تلاش است حداکثر بهره‌برداری از این فرصت را به عمل آورد. اکنون با بهره‌گیری از نظرات کارکنان، آسیب‌شناسی مرکز انجام‌شده و با توجه به این موارد، استراتژی تدوین خواهد شد.
ملاطاهری با اشاره به حضور در مناقصه‌های بین‌المللی پروژه‌های فرآوری برای انجام مطالعات مهندسی به عنوان یکی دیگر از اولویت‌های کاری مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، اظهار کرد: درصددیم با انعقاد تفاهمنامه با مراکز تحقیقاتی معتبر بین‌المللی، از تجارب و توانمندی‌های این مراکز در بخش تحقیقات فرآوری مواد معدنی بهره‌مند شویم و پروژه‌ها را به صورت مشترک اجرا کنیم.
وی ادامه داد: «تجاری‌سازی دانش فرآوری و ساخت تجهیزات» به‌عنوان عامل جهش در مرکز، مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر، این مرکز تعدادی دستگاه جدایش واسطه سنگین و یک واحد فرآوری و استحصال شمش آنتیموان را طراحی کرده و تحویل داده است و پس از پایان مطالعات مهندسی، ساخت تجهیزات نخستین واحد نیمه‌صنعتی استحصال عناصر نادر در مرکز انجام خواهد شد.
سرپرست جدید مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران درباره دیگر اولویت‌های کاری این مرکز خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی برای استحصال مواد معدنی از پسماندها و باطله‌های کارخانه‌های فرآوری از دیگر این اولویت‌هاست که با توجه به کمبود مواد معدنی از نظر کمی و کیفی، توجه به منابع ثانویه در سال‌های آینده مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت.
در این میان، استحصال مواد معدنی یادشده، نیاز به تحقیقات و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین دارد که در دستور کار مرکز قرار گرفته است.
وی افزود: با توجه به کمبود تجهیزات مرکز در زمینه «هیدرو متالورژی» و به‌ویژه «پایرو متالورژی»، توسعه و تجهیز آزمایشگاه‌های این بخش‌ها در برنامه مرکز مورد توجه قرار خواهد گرفت.
گفتنی است در این مراسم از شمس‌الدین سیاسی‌راد سرپرست سابق و حسین عسگرزاده، مدیر پیشین مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران تقدیر به عمل آمد.
مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در شهرک تحقیقاتی کاووش در ۶۰ کیلومتری غرب تهران در مسیر آزادراه کرج – قزوین قرار گرفته است.
مهم‌ترین اهداف این مرکز انجام مطالعات کانی‌شناسی و شیمیایی روی نمونه‌های اکتشافی، معدنی و کانه‌آرایی و همچنین تحقیقات فرآوری مواد معدنی در ۲ مقیاس آزمایشگاهی و نیمه صنعتی و بهینه‌سازی فرآیندهای فرآوری است. براساس آنچه روی سایت مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران قرار گفته این مرکز هم‌اکنون دارای ۴ آزمایشگاه کانی‌شناسی، کانه‌آرایی، شیمی و محیط‌زیست- ایمنی و بهداشت حرفه‌ای است.
مراسم معارفه سرپرست جدید مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در این مرکز انجام شد. ۲ هفته پیش بود که در حکمی از سوی رییس هیات عامل ایمیدرو، غلامرضا ملاطاهری که هم‌اکنون مجری طرح عناصر نادر خاکی است، به‌صورت همزمان به‌عنوان سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران منصوب شد. این حکم با استناد به بند «۴» آیین‌نامه اجرایی نحوه طرح‌های در حال بهره‌برداری صادر شده است.
تاکنون سیدشمس‌الدین سیاسی‌راد، سرپرستی مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران را برعهده داشت.
از سوابق کاری غلامرضا ملاطاهری می‌توان به مدیر کانه‌آرایی و فرآوری سازمان زمین‌شناسی، مدیر فنی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، هیات اجرایی سرب و روی «مهدی‌آباد» و مجری طرح عناصر نادر خاکی اشاره کرد.

Print Friendly, PDF & Email