اختصاص نیمی از تسهیلات بانکی به صنعت و معدن

وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت: برای رونق تولید و صنعت امسال به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای تولید کالاهایی به ارزش ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نیاز داریم.
به گزارش شاتا، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در بیست و چهارمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی گفت: با احتساب این آمار، یک چهارم ارزش تولید را باید از محل تسهیلات بانکی فراهم کنیم.
وی عنوان کرد : آمار بانک مرکزی حاکی از آن است که به جای حدود ۳۸درصد سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی تاکنون ۲۹درصد پرداخت شده در حالی که خدماتی که سهم کمتری دارند بیش از ۵۰ درصد منابع را جذب کرده‌اند.
نعمت‌زاده تصریح کرد: ‌درست است که در شرایط نامتعادل اقتصادی قرار داریم و باید با تورم مقابله کنیم اما رکود هم مانع تولید و اشتغال به شمار می‌رود و باید برای خروج ازآن به صنعت توجه شود.
وی گفت: اگر تولید‌کننده امیدی به صادرات و تولید نداشته باشد، سرمایه خود را در جایی که امنیت بیشتری دارد سرمایه‌گذاری می‌کند و رونقی که از چند ماه اواخر سال شروع شده به این دلیل است که از واحدهای تولیدی خواسته‌ایم منابع را به این سمت هدایت کنند.
نعمت‌زاده اظهار کرد: از ایران خودرو خواستیم که ۱۱۰۰ میلیارد تومان اموال غیرتولیدی خود را بفروشند و به سمت تولید حرکت کنند و به این دلیل طی ۸۰روز گذشته تولید این شرکت نسبت به ۸۰ روز مشابه سال قبل دوبرابر شده است. از سایپا نیز همین را خواسته‌ایم و باز هم ادامه می‌دهیم.
وی با بیان اینکه اقتصاد کشور بر مبنای نظام بانکی است اضافه کرد: بانک‌ها باید سر کیسه را شل کنند و از تورم نترسند، چرا که براساس نظر کارشناسان اگر نقدینگی به بخش تولید اختصاص یابد موجب افزایش تورم نمی‌شود و حتی در شرایطی اگر عرضه کالا برای جذب پول اتفاق افتد تا حدودی کاهنده تورم نیز هست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: از جمله ابزارهای رفع رکود این است که به موقع و سریع تصمیمات کارشناسی بگیریم. چرا که با تاخیر در تصمیم‌گیری هزاران میلیارد تومان تولید و صادرات را از دست می‌دهیم.
وی با اشاره به اقدامات مورد نیاز در داخل صنعت برای رفع رکود افزود: روز آمد کردن تکنولوژی، نوسازی، افزایش بهره‌وری، و. . . از جمله اقدامات مورد نیاز است تا صنعت را هر چه بیشتر رقابتی کنیم و از طریق سیستم بانکی و صندوق توسعه ملی باید برای سرمایه‌گذاری و تکمیل طرح‌های نیمه تمام کمک صورت بگیرد.
وی با اشاره به طرح‌های بالای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی اضافه کرد: برای راه‌اندازی این طرح‌ها به ۶۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیازمندیم که ظرف سال‌های ۹۳ تا ۹۵ به تولید برسند تا زنجیره تولید تکمیل شود.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر