آینده فلز زرد مبهم‌تر شد

هند همواره در ذهن مردم جهان به عنوان بزرگترین کشور مصرف‌کننده طلا مطرح بوده است و تنها چند سال این مقام را به چین واگذار کرده بود.

چنین اتفاقی به دنبال سیاست‌های دولت هند برای محدود کردن مصرف سرسام‌آور طلا بوده است. سیاست‌هایی که شامل افزایش تعرفه وارداتی طلا و ملزم کردن واردکنندگان فلز زرد رنگ به فروش بخشی از محموله خود به فرآوری‌کنندگان طلا بوده است. با این حال از سال گذشته، باز هم شاهد مصرف رو به رشد هند بوده‌ایم تا دولت این کشور مجبور شود، سیاست جدیدی را در پیش بگیرد؛ تولید طلا در داخل مرزهای شبه‌قاره هندوستان.
حدود یک هفته پیش «دیلی میل» از وعده دولت هند برای احیای معادن طلای این کشور خبر داد.
این کشور بزرگترین واردکننده و مصرف‌کننده طلای جهان است اما در زمینه تولید، تاکنون نتوانسته کار چندانی از پیش ببرد. از مهم‌ترین دلایل بهره‌برداری نشدن از ذخایر طلای این کشور، ناکافی بودن سرمایه‌گذاری‌ها و دسترسی نداشتن به فناوری‌های روز است. به عنوان مثال، با وجود شباهت‌های جغرافیایی فراوان هند و استرالیا، میزان تولید طلا در این ۲ کشور بسیار متفاوت است. استرالیا در هر سال ۲۸۰ تن طلا تولید می‌کند اما معادن طلای هندوستان سال‌هاست که تعطیل شده‌اند.
با این حال، وعده دولت هند این امید را در دل‌های هندیان روشن کرد که با احیای معادن طلا، در آینده نزدیک بخشی از طلای مصرفی «سرزمین ۷۲ ملت» از معادن خود این کشور تامین شوند.

 
این استراتژی را شاید بتوان یکی دیگر از استراتژی‌های اقتصادی «نارندرا مودی»، رییس‌جمهوری هند دانست که به دنبال احیای ابهت و قدرت هند در جهان است؛ اقداماتی که نتیجه‌بخش هم بوده‌اند و این کشور توانسته در ۲ سال اخیر، رونق اقتصادی قابل‌توجهی داشته باشد و از نظر سرعت رشد اقتصادی، چین را هم پشت‌سر بگذارد؛ این اتفاق برای نخستین‌بار در قرن بیست و یکم میلادی روی می‌دهد و آینده درخشانی را برای هند ترسیم می‌کند. هر چند کاهش قیمت نفت در رشد اقتصادی هند هم بی‌تاثیر نبوده است، نمی‌توان سیاست‌های اقتصادی دولت هند را نادیده گرفت. اکنون زمان آن است که هند خود را برای اثبات قدرت خود به چین آماده کند.
ضمن آنکه هند از یک مزیت بزرگ هم نسبت به چین برخوردار است. چین مدت‌هاست که به دلیل سیاست کنترل جمعیت خود، جمعیتی درحال پیر شدن دارد. در صورتی که این روند ادامه یابد، رشد اقتصادی شتابان چین تا ۱۰ سال دیگر سرعت خود را از دست می‌دهد. اما جمعیت هند هنوز هم با سرعت درحال افزایش است و دست‌کم تا ۴۰ سال دیگر نیروی کار جوان مورد نیاز برای رشد اقتصادی را در اختیار دارد.
در هر صورت، وعده دولت هند به سرعت محقق شد و روند احیای معادن طلا در این کشور آغاز شده است و ۸۰ معدن طلای این کشور برای انجام مزایده و واگذاری به معدنکاران مشخص شده‌اند. طلا دومین واردات هندوستان بعد از  است و یکی از مهم‌ترین عوامل کسری تراز تجاری این کشور. با دوام نداشتن سیاست‌های بازدارنده دولت هند برای مصرف طلا، اکنون زمان تولید طلا در داخل این کشور است.

 
افزایش عرضه و تقاضای طلای هند
براساس آمار رسمی هند، در ماه اوت، میزان واردات طلای این کشور در همین ماه به ۱۴۰ تن طلا رسید که ارزش آنها ۴/۹۵ میلیارد دلار بوده و میزان آن معادل کل واردات ۶ ماه پیش از آن است.
تحلیلگران وب‌سایت «ماینینگ» برآورد می‌کنند که با این وضعیت، میزان واردات هند در سال جاری بیش از ۱۰۰۰ تن باشد.
با این وضعیت، هند باز هم بزرگترین واردکننده طلا خواهد بود. اما نکته آنجا است که میزان تقاضای طلا در هند حتی از برآوردهای یک ماه گذشته کارشناسان هم بیشتر است.
یک ماه قبل و در کنفرانسی که برای هم‌اندیشی درباره بازار طلا هند برگزار شده بود، بیشتر کارشناسان این کشور پیش‌بینی کرده بودند که تقاضای طلای سال جاری هند، بین ۸۵۰ تا ۹۵۰ تن باشد.
با این حال، واضح است که انتظارات کارشناسان هم افزایش یافته است. لازم است به این نکته هم اشاره شود که میزان واردات طلای هند در سال قبل میلادی معادل ۸۹۵ تن بوده است.
در هر صورت، معادن طلای این کشور هم به موازات این رشد تقاضا، در حال توسعه هستند و وزارت معدن این کشور مطالعاتی را درباره این معادن انجام داده است.
حالا این وزارتخانه تصمیم گرفته که ۸۰ معدن طلای مطالعه شده را در ۲ تا ۳ ماه آینده به مزایده بگذارد.
یکی از غنی‌ترین نواحی از نظر ذخایر طلا، ناحیه معدنی «کولار» است که در جنوب ایالت «کارناتاکا» قرار گرفته است. معادن این منطقه پیش از این به وسیله انگلیسی‌ها و در قرن نوزدهم استخراج شده و طلای تولیدی به لندن فرستاده می‌شد.
این ناحیه معدنی از سال ۱۹۵۶م، ملی شد تولید آن در سال ۲۰۰۱م متوقف شده اما با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که همین معادن قدیمی و عمیق متروکه هم حاوی ذخایر قابل توجهی است و ارزش طلای موجود در هر کدام از آنها به ۳/۹ میلیارد دلار هم می‌رسد.

 
آینده طلا چه می‌شود؟
در حال حاضر، عوامل زیادی مانع از افزایش قیمت طلا می‌شوند و حتی روند آن را هم کاهشی نگه داشته‌اند.
عواملی مانند احتمال افزایش بهره در امریکا، وضعیت قیمتی نفت و عرضه و تقاضای جهانی طلا تنها بخشی از عواملی هستند که قیمت طلا را پایین نگه داشته‌اند.
این سخنان را مدیرعامل کارگزاری «سی‌ولکس» کالا در گفت‌وگو با صمت مطرح کرد.
به گفته محمود رضا الهی‌فرد، حتی با آنکه تصور می‌شد با شروع تقاضای فصلی، قیمت‌های طلا افزایش پیدا کند، بیشتر شاهد نوسان بوده‌ایم تا رونق و بهبود قیمت‌ها بسیار موقتی بوده است و قیمت‌ها باز هم کاهش یافت.
در آینده هم نمی‌توان انتظار قابل‌توجهی در افزایش قیمت‌های طلا داشت. ضمن آنکه اگر میزان تولید طلا هند، قابل توجه باشد، بر بازار آن هم اثرگذار خواهد بود و می‌توان منجر به کاهش بیشتر قیمت‌ها شود.
الهی‌فرد انتظار بهبود در قیمت‌های طلا و شرایط تولیدکنندگان آن را ندارد و اینگونه نتیجه‌گیری می‌کند: علاوه بر تولید طلای هند، تصمیم نهایی دولت امریکا درباره نرخ بهره دلار هم بر قیمت طلا اثر زیادی خواهد گذاشت.
در صورتی که نرخ بهره این کشور افزایش پیدا کند، دلار بیش از پیش تقویت می‌شود و بخشی از سرمایه‌های بازار به سمت دلار حرکت می‌کنند. این وضعیت باعث می‌شود که قیمت طلا بیش از پیش کاهش یابد.

به اشتراک بگذارید:

Print Friendly, PDF & Email