آماده باش معادن ایران برای فصل سرما

سوخت و انرژی به‌عنوان یکی از ارکان مهم در بخش معدن و صنایع معدنی به‌شمار می‌آید و ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی به‌عنوان مصرف‌کنندگان اصلی سوخت در این حوزه‌ها هستند.

اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که آیا در فصول سرد سال تغییری در میزان مصرف سوخت در معادن به‌ویژه معادن زیرزمینی ایجاد خواهد شد؟ به گفته کارشناسان و فعالان معدنی در ایران با ورود به فصل سرما، تغییر چندانی در مقدار مصرف سوخت دیده نمی‌شود و معدل افزایش آن حدود ۳تا ۵درصد است. اما برخی دیگر معتقدند معادنی که در نقاط کوهستانی قرار دارند مصرف سوخت‌شان افزایش می‌یابد اما بازهم تاثیر چندانی بر قیمت تمام‌شده محصول آنها نخواهد داشت.
سعید صمدی، رییس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران درباره اینکه میزان مصرف سوخت در معادن زیرزمینی در فصل زمستان چقدر تغییر می‌کند در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: یکی از مزیت‌های معادن زیرزمینی در مقایسه با معادن روباز، این است که در فصل‌های مختلف دمای هوا یکسان است. یعنی در فصل تابستان درجه حرارت خیلی افزایش نداشته و در زمستان نیز شاهد کاهش چشمگیر دما نخواهیم بود. زیرا ضخامت لایه‌های زمین مانند یک عایق عمل کرده و از ورود و خروج هوا و تغییرات دمایی جلوگیری می‌کند. تمام موارد یاد شده در کنار یکدیگر باعث خواهند شد تا در فصل زمستان میزان مصرف سوخت در معادن زیرزمینی افزایش آنچنانی نداشته باشد.
خبری از منابع گاز نیست
صمدی با بیان اینکه معادن همواره در نقاط دوردست و کمتر توسعه یافته قرار گرفته‌اند و کمتر معدن زیر زمینی در نزدیکی شهرها است، گفت: بنابراین خبری از سیستم گازکشی و استفاده از منابع گازی نیست. در معادن زیر زمینی همچون معادن زغال‌سنگ از برق به‌عنوان منبع انرژی برای ماشین‌آلات استفاده می‌شود. وی تاکید کرد: معادن زیرزمینی در ایران از سیستم گرمایشی و سرمایشی به هیچ عنوان استفاده نمی‌کنند. رییس کمیسیون معدن خانه اقتصا ایران به تاثیر کاهش دما در دیگر کشورها اشاره کرد و افزود: در فصل زمستان دمای هوا در برخی از کشورها همچون اوکراین به شدت کاهش می‌یابد. حال از آنجایی که هوای داخل معدن باید تهویه شود بنابراین به انرژی بیشتری نیاز است. زیرا برخی از فن‌ها در هر دقیقه حدود ۴هزار مترمکعب هوا وارد آنها می‌شود و زمانی که دمای هوا دچار افت شدید می‌شود مشکلاتی را برای فعالان و معدنکاران ایجاد می‌کند. به همین دلیل آنها از رادیاتورهای گرم‌کننده استفاده کرده و تابستان نیز که دمای هوا افزایش پیدا می‌کند رادیاتورهای خنک‌کننده را به کار می‌گیرند. صمدی معتقد است بحث گرمایش در هنگام انجام عملیات معدنکاری وجود ندارد. اما برای دیگر بخش‌های مربوط به معدنکاری نیاز به منابع انرژی و گرمایی احساس می‌شود. به‌عنوان مثال کارگران معدنی برای رعایت مسائل بهداشتی نیاز به سیستم گرمایشی دارند. از طرفی برای بخش‌های اداری و ساختمان‌هایی که در کنار معدن قرار گرفته‌اند از انرژی برق، محصولات نفتی مانند مازوت و گازوییل برای سیستم گرمایشی استفاده می‌شود که درصد تغییر آن در فصل‌های سرد سال خیلی محسوس نیست. او اظهار کرد: در مجموع میزان مصرف انرژی در معادن زیرزمینی در فصل‌های مختلف و براساس شرایط آب و هوایی تغییر نمی‌کند. زیرا ۸۰درصد انرژی که در معادن استفاده می‌شود، همه برای سیستم‌هایی است که از برق استفاده می‌کنند که ازجمله مهم‌ترین آنها می‌توان به دستگاه تولیدکننده هوا و… اشاره کرد. صمدی گفت: سوختی که برای بخش‌های اداری که از خارج از محیط معدن و در فضای باز قرار دارند، از فرآورده‌های نفتی همچون خود نفت، مازوت و گازوییل استفاده می‌شود. در واقع در معدنکاری زیرزمینی مشکلاتی که برای بخش‌های صنعتی برای تامین سوخت و انرژی در فصل سرما با روبه‌رو هستند، کمتر دیده می‌شود.
او بر این باور است که حجم اندکی از انرژی مصرفی به سیستم‌های اداری اختصاص داده می‌شود. برای هر بخش همچون کارخانه فرآوری یا معادن بیشترین حجم انرژی و سوخت مصرفی برای بخش‌های عملیاتی است. این در حالی است که معادن زیرزمینی برای فعالیت‌های اجرایی خود درگیری و مشکلی برای تامین سوخت خود ندارند.

Print Friendly, PDF & Email