آلمانی‌ها برنده مسابقه حضور در بخش معدن ایران

ه نظر می‌رسد رقابت تنگاتنگ شرکت‌های خارجی برای حضور در بخش معدن و صنایع معدنی ایران به نفع اروپاییان تمام شده است، به گونه‌ای‌که درحال‌حاضر یک شرکت آلمانی – فنلاندی که در زمینه‌های فرآوری مواد معدنی و خدمات پایه مهندسی سابقه طولانی دارد،

توانسته سایر رقبای روسی و چینی خود را از گردونه کنار زده و در یکی دو سال گذشته بخش اعظمی از پروژه‌های بزرگ معدنی را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که در آخرین دیداری که بین اعضای هیات مدیره این شرکت با مهدی کرباسیان رییس هیات عامل ایمیدرو صورت گرفت، مسئولان آن از آمادگی برای ارائه فناوری طرح‌های معدن و صنایع معدنی به ایران خبر دادند که نشان از عزم جدی شرکت‌های معدنی اروپایی برای حضور در بخش معدن کشور دارد. در واقع حضور شرکت‌های اروپای غربی در بخش معدن کشور از آن جهت حائز اهمیت است که بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد شرکت‌های معدنی اروپایی در دانش فنی و ارائه فناوری‌های نوین نسبت به سایر کشورها پیشتاز بوده و نه تنها حضور آنها می‌تواند زمینه تسریع در رشد اقتصاد معدنی کشور را فراهم کند، بلکه حضور شرکت‌های قدرتمند معدنی در ایران افزایش قدرت انتخاب فعالان معدنی در تامین تجهیزات و فناوری‌های نوین را نیز به همراه خواهد داشت.

در این رابطه توماس شوالم، معاون شرکت اتوتک اظهار کرد: با توجه به در اختیار داشتن طیف وسیعی از فناوری‌های بخش معدن و صنایع معدنی آماده ارائه این نوع خدمات به ایران هستیم. وی که در دیدار با رییس هیات عامل ایمیدرو سخن می‌گفت با بیان اینکه این شرکت آمادگی پشتیبانی و مشارکت در طرح‌های معدنی ایمیدرو را دارد، افزود: ارائه فناوری‌های جدید و پیشرفته برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی ایران بخشی از همکاری‌های بین دو طرف خواهد بود.
همچنین مهدی کرباسیان در این دیدار با بیان اینکه بسیاری از شرکت‌های اروپایی در سال‌های گذشته شانس همکاری با ایران را از دست دادند، گفت: با توجه به مهیا شدن بستر توسعه همکاری‌های بین‌المللی می‌توان از ظرفیت بالای بخش معدن و صنایع معدنی استفاده کرد. مهدی کرباسیان ایجاد دفتر منطقه‌ای اتوتک در ایران را سبب تسهیل توسعه روابط فنی و اقتصادی دو طرف دانست و افزود: علاوه بر پروژه‌های بخش فولاد، سنگ‌آهن، مس و آلومینیوم زمینه همکاری برای اجرای طرح‌هایی همچون تیتانیوم، نفلین سینیت، کک نفتی و… بین دو طرف وجود دارد.

 

رقابت، عامل تعیین‌کننده برای حضور شرکت‌های خارجی
در چند سال گذشته و به دلیل شرایط تحریمی شاهد حضور کمرنگ شرکت‌های معتبر اروپایی در پروژه‌های معدنی بوده ایم، موضوعی که باعث شد تا شرکت‌های چینی از فضای ایجاد شده برای فروش تجهیزات و فناوری‌های ضعیف خود بیشترین استفاده را ببرند و از این رهگذر نه تنها سودهای کلانی به جیب زدند، بلکه رشد و توسعه بخش معدن کشور را نیز با مشکل مواجه کردند.
بنابراین حضور شرکت‌های اروپایی از آن جهت می‌تواند حائز اهمیت باشد که به نوعی دیگر زمان یکه‌تازی دوستان چشم بادامی در بخش معدن کشور به پایان رسیده و دیگر رقابت، عامل اصلی و تعیین‌کننده برای حضور تجهیزات و فناوری‌های خارجی در پروژه‌های معدنی خواهد بود. اما شرکت اتوتک که در واقع یک شرکت فنلاندی- آلمانی است تا پیش از این با نام اتوکمپو فنلاند در ایران فعالیت می‌کرد اما در سال‌های اخیر با نام اتوتک در طرح‌های معدنی ایران حضور یافته است. هومان خواجه نصیری، مدیر ارشد بازاریابی پروژه‌های گروه صنعتی بازرگانی ایران – اروپا که نمایندگی رسمی شرکت اتوتک را در ایران برعهده دارد در خصوص برنامه‌های این شرکت برای حضور در بخش معدن ایران به صمت گفت: اتوتک یک شرکت با سابقه و معتبر در ارائه بهینه‌ترین فناوری‌های مورد نیاز در زمینه فرآوری مواد معدنی و فلزات است.
خواجه نصیری با بیان اینکه اتوتک بزرگترین شرکت اروپایی در صنعت فرآوری بود که در جریان تحریم‌ها نه تنها از ایران خارج نشد، بلکه حضورش را در ایران حفظ کرد، گفت: این شرکت حتی در اوج تحریم‌ها نیز از اجرای پروژه‌های خود در ایران عقب‌نشینی نکرد و این در حالی بود که در همین مقطع بسیاری از شرکت‌های خارجی ایران را ترک کردند.

Print Friendly, PDF & Email

این مطلب دارد بدون نظر